Jdi na obsah Jdi na menu
 


Viktor Sodoma

10. 8. 2008

Viktor Sodoma,*5.7.1945 - zpěvák

        Viktor pochází z umělecké rodiny, tatínek František Viktor Sodoma byl známý český výtvarník, jenž společně se se svojí manželkou Vlastou spoluzakládal pražskou kavárnu Reduta. Odtud se také znal s Jiřím Suchým, který mladému Viktorovi zajistil angažmá v Divadle Semafor. Po úvodním semaforském období nastala éra bigbeatová, jenž prakticky skončila s příchodem normalizace po roce 1968. Viktor se opět vrátil do Divadla Semafor, kde začal spolupracovat s Václavem Zahradníkem a zpívat jednoduchou popmusic v kapele Františko Ringo Čecha. V současné době se věnuje podnikání a vystupuje pouze příležitostně v různých revialově zaměřených programech.

Autor: danar FDb.,cz


 Co dělají kdysi slavní lidé dnes?
Nahlédněte do jejich osudů.....

Obrazek

 

        Začínal podobně jako dnešní SuperStar. Viktor Sodoma získal ještě před vojnou 2. místo v soutěži Hledáme nové talenty a "laso mu hodil" Zdeněk Barták, aby s jeho bigbandem hrál na čajích.

        "Na vojně to pak bylo náhodou docela fajn, protože jsem sloužil s Miroslavem Šimkem a Jiřím Grossmannem, přede mnou tam byl i Karel Černoch.... Prostě šťastná konstelace, byli jsme spojaři, měli jsme lehčí službu," vzpomíná dnes s úsměvem.

Český Redford
        Když si odkroutil prezenční službu, přišla nabídka, aby zpíval se skupinou Flamengo. Pak si v roce 1966 dvě slavné kapely, Flamengo a The Matadors, prohodily zpěváky, Viktora Sodomu a Karla Kahovce. "
Matadors jsem viděl na několika konertech a byl jsem z nich úplně na větvi. Něco takového, s takovým zvukem, tu prostě nebylo. Začal jsem tvrdě pracovat, dělali jsme americkou soulovou muziku, evropský bigneat.!
         Už méně se ví, že populární zpěvák vyzkoušel i herectví. S Pavlem Juráčkem natočil film Každý mladý muž, potom s Ivem Novákem povídkový snímek Bubny, svého času mu dokonce oddané rokenrolové fanynky říkaly český Redford. "To jsem si ale fakt nezasloužil." směje e dnes Viktor Sodoma.

Bydliště: Olšany

      V rodině se prolínaly dva talenty: výtvarný a muzikantský. Viktor Sodoma absolvoval bechyňskou keramickou školu (jeho spolužák byl Karel Kryl), ale zároveň přičichl ke kytaře:"Měli jsme s Karlem super učitele, do parády si nás vzali bratři Ryvolové a ti to uměli úplně nejvíc. Ať jsme my dva cvičili, jak jsme chtěli, stejně se všechny krásný holky motaly kolem Ryvolíků.
        Zpěvákův tatínek František Sodoma byl vynikající grafik a malíř, na AVU ho přijali rovnou do třetího ročníku. V roce 1948 ho ovšem vyhodili, protože mladý umělec do stupidního kádrového dotazníku napsal: Otec: Leopold Svoboda, Bydliště: Olšany, Povolání: mrtvola.
          "Mělo to jednu výhodu", baví se při vzpomínce ještě dnes Viktor Svoboda. "Táta byl profesionálně dobrej, tak ho přijali v propagační tvorbě a tam se seznámil s Jiřím Suchým. Muziku mám v genech, oba moji rodiče byli příznivci swingu, začátků rokenrolu. To už se hrálo v Redutě, vzniklo Divadlo Na zábradlí, pak přišel Semafor amůžu říct, že v naší kuchyni jsem stál u zrodu mnoha hitů našich slavných scén." Mimochodem tatínka, ač byl František, celý život oslovovali Viktore. Takže o synově jménu bylo rozhodnuto okamžitě.

Karel Gott by se divil.

        Díky keramice, která se dělá rukama, má zpěvák až překvapivě kladný vztah k fyzické práci. "Mýma rukama prošly snad metráky betonu, cihel a želez, nosil jsem traverzy při stavbě našeho domu i ve vejškách, přestože trpím závratěmi. Karel Gott by se divil, co kolega zvládne." vypráví Viktor Sodoma, který s manželkou, dcerou a čtyřmi vnoučátky žije v Roztokách u Prahy. Dcera bydlí asidvě stě metrů od nás, takže mám celou rodinku předně pod kontrolou," říká a dodává galantně: "Fulgující zázemí je ale především zásluha mé ženy Evy. Je pracovitá, cílevědomá a všechny nás zásobuje energií."

 

Zdroj: Časopis Květy, autor: jab
foto:archiv V. Sodomy

Viktor Sodoma - Šípková Růženka

 
 

Viktor Sodoma - Tygr z Indie

Viktor Sodoma s videoklipem Haló děťátko.

Viktor Sodoma v dobách svých začátků a dnes.

Viktor Sodoma v dobách svých začátků a dnes. Foto: Archiv

Takhle v šestašedesáti vypadá bigbítová legenda Viktor Sodoma. Víme, co dnes dělá

3. dubna 2012 5:05

Patří k průkopníkům českého rokenrolu a bigbítu u nás. Zpíval se skupinami Matadors a Flamengo, prošel divadlem Semafor a s kapelou Františka Ringo Čecha nazpíval nestárnoucí songy Žárlivý Kakadu, Ježek se má, Parní stroj nebo Tygr z Indie. Dnes je Viktor Sodoma spokojeným důchodcem. Milovanou muziku však na hřebík nepověsil. Vrátil se k rokenrolu a zpívá jako za mlada.

S kapelou George and Beatovens Viktor zpívá rokenroly a taky nesmrtelné hity Petra Nováka. Pravidelně hostuje s Cadillacem Pavla Sedláčka a vystupuje i sólově: „Občas, když si mě někdo pozve, zpívám pro děti své písničky ze sedmdesátých let.“ Podnikání, do kterého se pustil po revoluci, se musel před pár lety vzdát. „Měli jsme penzión a restauraci v Roztokách u Prahy, kde žiju od konce sedmdesátých let. Přišly povodně a bohužel nás to vyplavilo,“ vzpomíná Sodoma.

Kromě muziky je Viktor dědečkem na plný úvazek a věnuje se svým vnoučatům. „Mám čtyři vlastní a dvě nevlastní vnoučata. Všechny mi dělají obrovskou radost. Patnáctiletý vnuk zdědil hudební nadání a už s námi hrál i na saxofon. Teď se chystá do USA na High school, kde bude studovat a taky hrát na saxofon,“ prozradil Sodoma, který na svých šestašedesát vypadá stále skvěle a s manželkou Evou, která byla tanečnicí, letos oslavil dvaačtyřicáté výročí svatby. 

 

Jiří Nedvídek, Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Evě zde místo nepřísluší !

(Viktorie, 20. 3. 2010 1:16)

Myslím si, že V.S. vzhledem ke svému bezvadnému vzhledu i v pokročilém věku :-), musel hodně se svou ženou za ty roky zažít... nicméně, není vhodné, aby se na jeho slávě a popularitě zviditelňovala ona sama. Není zde její místo. Nepatří sem ani její fotka, není to žádná osobnost. Je smutné, že se mu stále plete do uměleckého života, někteří o tom ví své :-).

Re: Evě zde místo nepřísluší !

(majda, 20. 11. 2011 21:57)

Proč by nepatřila?je součástí jeho života,pomáhala mu,dělala dobré zázemí a i to je velmi důležité.Ví,že se na ni může spolehnout ve všem a má ji rád.Vy byste se za svou ženu styděl??????????????

Krásná 60léta

(Dašulka, 22. 7. 2011 11:51)

Taky na Viktora vzpomínám.
Krásná 60léta a výš, a kdy hrál s Matadorama, prostě bomba.
Jednou na nějaké akci ke dni horníků zpíval a já s ním dokonce tančila.
Byl to a je krásný chlap.

ATLANTIC KOLÍN

(Jarda, 17. 8. 2010 13:56)

Ahoj Viktore!! Rád bych tě vyděl,vzpomínáš na chvýle z lidové konzervatoře? Je to už dávno ale stále na to vzpomínám jak si zpívál semnou a kapelou Atlantic na naších produkcích.Vzpomínám na tebe jako na správného chlapa,na nic jsi si nehrál,no prostě byl jsi a stála jistě jsi sám sebou.Zdraví tě Jarda K.Tehdy z kolína nyní z Brna.

Viktor Sodoma

(Edita, 24. 2. 2010 15:57)

Pořadně jeho písničky neznám,ale před jedenacti lety kdy jsme slavili výročí naší cukrárny tam byl i viktor sodoma a ten jeho krásný úsměv a hlas je nezapomenutelný ikdyž mě tenkrát bylo dvacet jedna a poslouchala jsem jinou hudbu tak jsem ho hltala očima a nohy mě tak poskakovali,prostě to tak skvěle rozjel,strašně ráda na to vzpomínám dodnes

Parní stroj

(Hanka, 5. 2. 2010 20:32)

Taky na Viktora vzpomínám a jako malá holka si omílala jeho hit Parní stroj.I ten "klip" si pamatuju.Nazpíval hodně hitů,ale tenhle byl asi nejslavnější.

MONČA

(ADOLF FRIMMEL, 23. 8. 2009 12:11)


NAZPÍVAL VÍŤA "LÉTO S MONIKOU?"
JESTLI ANO,PROSÍM O TEXT,PŘÍPADNĚ CELOU PÍSEŇ,
JE TO PRO KAMARÁDKU "AŽ" NA SLOVENSKO...
DĚKUJI MOC PŘEDEM.
adishanti@seznam.cz

-.-

(niky, 9. 8. 2009 20:50)

nemáte jeho písničky ? .... simonkova.Nikola@seznam.cz

Viki a podnikatel??

(Péťa, 11. 12. 2008 21:43)

To snad néé! Viki je přece zpěvák a špicovej! Vzpomínám na jeho hity, kdy jsem byl ještě malinkatej hošík... Když vzpomínám na jeho hit - "Budeš mně mít ráda" - připadá mi to symbolické. "Budeš mně mít ráda, budu tě mít rád - až mně milá jednou - bude šedesát..." Vikimu už dneska do té šedesátky asi moc nechybí, ale pro mně bude pořád ten mladej sympaťák a romantik... :-))