Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zora Jandová - Zdeněk Merta

Zora Jandová,*6.9.1958 - herečka, zpěvačka, moderátorka

 

Ještě za studii na gymnáziu a pak na DAMU (abs. 1982) jsme ji mohli vidět v divadle Semafor v inscenaci Celaskon a Cyankali a v poetické vinárně Viola v pořadu Aprílová škola.

Na scéně Národního divadla debutovala ve velké a obtížné roli Ofélie v dramatu W. Shakespeara Hamlet. Upozornila na sebe svým talentem i novou výraznou tváří, a až do dnešního období jsme ji už mohli vidět v několika postavách divadelních a v řadě televizních her. Hraje ve Snu noci svatojánské (Helena), Lucerna (Hanička), Noci pastýřů (Pavla) ad.

Pro televizi ji obsadila E. Sadková do inscenace Má dáti dal, J. Adamec do hry Černá kulička z cyklu Tak se ptám, hrála i v seriálu Pátá stanice.

S hereckou tvorbou Zory Jandové se můžeme setkat i ve filmu - Poločas štěstí, Všechno nebo nic.

Zora Jandová v současné době studuje ve svých osmačtyřiceti letech soukromou Vysokou školu tělesné výchovy a sportu Palestra. Je mimo jiné cvičitelkou tai chi. Na MS v Itálii v roce 2001 skončila sedmá a byla nejlepší mezi Evropankami.

Autor: guigne

zdroj Osobnosti,cz

Zdeněk Merta,*25.4.1951 - hudebník, skladatel

 

Jeho umělecká hemisféra je k nezastavení. Hudbu skládal pro zpěvačku Hanu Hegerovou, Evu Pilarovou nebo Petru Janů. S kapelou Kardinálové doprovázel Petru Černockou. Hudební skladatel Zdenek Merta spolupracuje s divadlem i s televizí. Na kontě má balety, symfonie nebo operu. Šanci nakonec neměl ani chronický únavový syndrom, kterým trpěl několik let. Tóny života s ním zapisuje herečka Zora Jandová a jejich dvě dcery.

Varhany a dirigování vystudoval na Státní konzervatoři v Praze. Vzdělání si rozšířil na Hudební fakultě Akademie múzických umění. Na zkušenou jel i do Británie nebo do Spojených států. Jako klávesista nastoupil Zdeněk Merta v roce 1970 do Divadla Semafor. Kapelu Kardinálové vedl o dvě sezóny později.

Výrazněji na sebe upozornil Hastrmanem tatrmanem v podání zpěváka Ronyho Martona. Kromě dvou baletů napsal i muzikály Sny noci svatojánské, Bastard nebo Peklo. Za Babylon a Svět plný andělů byl skladatel Zdeněk Merta nominován na cenu Alfréda Radoka. V Městském divadle Brno pak odhalil šansonovou Nahou múzu.

Hudbou doplňuje i představení Casanova od režiséra Juraje Jakubiska. Mertovu operu La Roulette uvádí Státní opera v Praze. V ruském Petrohradě byla uvedena jeho skladba Via Lucis i symfonie Saint Petersburg. Krom toho učí skladbu na Státní konzervatoři.

S manželkou Zorou Jandovou produkuje projekt písniček a knihu pro děti Ryba z Havaje. Jsou spolu přes třicet let. Vzali se v roce 1988. Mají dceru Viktorii a Ester.

 
zdroj Celebwiki,cz
Zora Jandová, Zdeněk Merta a jejich mladší dcera Ester

Zora Jandová, Zdeněk Merta a jejich mladší dcera Ester Hermína

Podívejte, jak je mámě podobná: Zora Jandová (56) se pochlubila talentovanou dcerou Ester (14)

7. května 2015 5:25

Herečka a zpěvačka Zora Jandová má se skladatelem Zdeňkem Mertou dvě děti, dcery Viktorii (24) a Ester (14). Mladší z nich včera vystoupila v Obecním domě na charitativním koncertu Nadačního fondu Slunce pro všechny.

Ester zazpívala za klavírního doprovodu, o který se postaral její otec Zdeněk Merta, a sklidila potlesk.

V Obecním domě bylo rušno, dostavilo se mnoho a mnoho známých tváří. Například Hana Heřmánková, která se Sluncem spolupracuje dlouhodobě, stejně tak Radka Fišarová.

„Já s fondem spolupracuji vlastně od počátků své pěvecké kariéry, nebudu to počítat, ale je to už hodně dlouho. Navštěvuji děti i zařízení pro dospělé a ráda se účastním i podobných charitativních akcí, jako je ta dnešní. Neberu to rozhodně jako povinnost, naopak,“ popovídala Fišarová. 

Jana Hofmanová, Super.cz

Loni známé české herečce ochrnul lícní nerv a nemohla hýbat obličejem. Dnes vypadá takhle

10. května 2015 10:55

Loňský rok přinesl herečce a zpěvačce Zoře Jandové nepříjemný zdravotní problém - ochrnula jí půlka obličeje. "Kvůli obrně lícního nervu jsem nemohla několik týdnů vůbec hýbat půlkou obličeje, ani otevřít oko. Bylo to hrozné," vyprávěla nám tehdy. Dnes už se zase naplno usmívá.

Široký úsměv se jí na tváři roztáhl na farmě Miloše Zapletala, kam dorazila na vítání jara a potkala se se spoustou známých. Účastni byli též Lucie Bílá, manželé Jandovi s dcerami, Bolek Polívka s Marcelou Černou a dětmi, Jan Čenský, Marie Rottrová a další.

Součástí programu byla také kuriózní svatba - dvou oslů, jimž - věřte, nebo ne - svědčila Lucka Bílá. S ostatními pak kozím mlékem také pokřtila knížku Báchorky Blanických rytířů, jejímž autorem je právě majitel Farmy Blaník Miloš Zapletal. 

Jana Hofmanová, Super.cz

 
Zbývá už jen pár dní prázdnin. Tak Zdeněk Merta vzal svou mladší dceru do kina.

Zbývá už jen pár dní prázdnin. Tak Zdeněk Merta vzal svou mladší dceru do kina.Michaela Feuereislová

Roste jako z vody. Známý hudebník se pochlubil svou pohlednou dospívající dcerou, která nezapře podobu maminky

28. srpna 2017 8:59

Na české premiéře snímku s názvem Barry Seal: Nebeský gauner se objevily osobnosti, které na podobných akcích příliš často nevídáme. Projekci snímku s Tomem Cruisem v hlavní roli si nenechal ujít například Zdeněk Merta, který do kina Imax vzal svou mladší dceru Ester.

 

Možná jste nevěděli, že hudební skladatel, klavírista a producent se svou manželkou Zorou Jandovou dali svým dcerám šest křestních jmen. Šestnáctiletá studentka gymnázia má v rodném listě tedy jména Ester, Anna, Johana, Pavla, Margareta, Barbora.

Merta s dcerou se před projekcí potkali s rodinnou kamarádkou Nelou Boudovou. Na jednom ze snímků si můžete všimnout, jak byla známá herečka překvapená, jak Ester vyrostla za dobu, co se neviděly. 

Jiří Čeladník , Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář