Génius české zábavy byl zaručenou tutovkou někdejší sledovanosti. Moderoval pouze tři Silvestry. Moderoval však jen tři Silvestry. Proč nemohl více?

Vladimír Menšík (†58) a televizní Silvestr, to jsou dva pojmy, které patří neodmyslitelně k sobě. V letech 1977 až 1979 Československá televize odvysílala tři obří silvestrovské revuální show písniček a scének, které Menšík před svými kolegy v hledišti spojoval a které vešly do dějin televizní zábavy.

Náklady byly neomezené, na programu se pracovalo téměř celý rok a sledovanost byla fenomenální. Jenže...

 

Po třech úspěšných večerech přišel konec a další Silvestry už Menšík v Československé televizi nikdy nemoderoval a dostával prostor už jen na krátké vypravěčské vstupy. Proč?

Historii televizních oslav Silvestra před rokem 1989 se věnovalo jedno z vydání magazínu Retro České televize. Legendární scenárista zábavy Gustav Oplustil (84) v nich zavzpomínal právě na Menšíkovy Silvestry před hledištěm plným herců.

„Mysleli jsme, že jsme tím našli cestu a že je všechno jasný. Velké auditorium, tam budou sedět herci, kteří se umějí bavit a zároveň budou účinkovat, a tím je to vyřešené. Poprvé to bylo skvělé, podruhé dejme tomu a potřetí nás s tím už poslali do lesa,“ přiznal Oplustil, že po třetím Menšíkově Silvestru už vedení televize dál pokračovat nechtělo. Prý se takové věci nedají opakovat donekonečna.

Tajemstvím není ani to, že se Menšík znelíbil tehdejšímu řediteli Československé televize. „Protože tam byl ředitel Jan Zelenka, dostával Vladimír méně práce nebo nedůstojné role.

V posledních letech před svou smrtí v roce 1988 se živil hlavně vlastním zájezdovým pořadem,“ prozradila nedávno Menšíkova manželka Olga v jednom dokumentu.

Československá televize zprvu velké silvestrovské pořady nakupovala v zahraničí, teprve v roce 1967 začala vyrábět vlastní. „U nás se chtělo, aby ten Silvestr byl zábavný, veselý a dlouhotrvající. Proto se začínalo obvykle už v odpoledních hodinách takovými drobnými příspěvky a od šesti sedmi hodin začal vlastní blok, který trval až přes půlnoc,“ vzpomněl v Retru Oplustil s tím, že v počátcích neměl konkurenci Vladimír Dvořák s Jiřinou Bohdalovou.

„Náklady byly téměř neomezené. Vedení vědělo, že to musí dopadnout dobře,“ dodává scenárista. „Každý, kdo je zažil, na ně musí rád vzpomínat. Všichni jsme si dělali volno, pilo se šampíčko, šily se kostýmy, dávaly se na ten pořad velké peníze,“ přiznává i Hana Zagorová, která se v Silvestrech často objevovala.

A proč už dnes podobné pořady nedosahují takové kvality a úspěchu? Tehdy se Silvestr připravoval už od února, a než se natáčel, probíhalo několik týdnů zkoušek. Dnes musí být natočeno za pár hodin a hlavně levně.

 Autor: NIKOL KLEVCOVOVÁ
Zdroj: AHA  31.12.2010

 

Vladimír Menšík, národem milovaný herec: Proč ho vyhodili z televize?!

 

Vladimír Menšík chybí Čechům nejvíc
 

 
23. prosince 2011 | 06:02    

Úsloví »král je mrtev, ať žije král« v každé situaci neplatí. Nedávný unikátní průzkum deníku Blesk totiž ukázal, že na místo krále českého humoru Vladimíra Menšíka (†58) zatím nikdo nenastoupil. Pro většinu národa je jeho osobnost nenahraditelná. Málokdo už dnes ví, že »dědictví«, které Menšík v pokladnici televizní zábavy zanechal, bylo o řadu klenotů ošizeno…

Zatímco v šedesátých a sedmdesátých letech chrlil gejzír lidového humoru Menšík na obrazovkách jednu anekdotu za druhou, na sklonku svého života měl v televizi z politických důvodů dveře zavřené.

 

Nikdy už se tak nestihl vrátit k moderování Silvestrů, v nichž zazářil třikrát po sobě v letech 1977 až 1979. Československá televize v nich už v osmdesátých letech Menšíka poté, co se jim vykašlal na televizní Křeslo pro hosta, kam byli zváni samí političtí hosté, nechtěla. „Poprvé to prý bylo skvělé, podruhé dejme tomu a potřetí nás s tím už poslali do lesa,“ přiznává Gustav Oplustil, scenáristický nestor televizní zábavy, s tím, že po třetím Menšíkově Silvestru už vedení televize dál pokračovat nechtělo. A s Menšíkovou smrtí roku 1988 skončil i zlatý věk naší televizní zábavy…

 

 
Vladimír Menšík chybí Čechům nejvíc

 

 

 

Autor: evakk, Vilém Besser
Zdroj: Blesk,cz 
 
 

Tento klučík se stal filmovou legendou a s alkoholem se kamarádil víc, než bylo zdrávo

16. července 2012 10:17

Roztomilý chlapeček na fotce se jednoho dne stane jedním z našich nejznámějších herců a především vynikajícím komikem. S talentem, který mu byl dán, to ale snad ani jinak dopadnout nemohlo.

Herec a bavič Vladimír Menšík se narodil 9. října 1929 v Ivančicích. Odmalička miloval poutě a cirkusy, a přestože pomýšlel na studium herectví, nakonec se nechal přemluvit, na přání rodičů vystudoval průmyslovku a nastoupil do Brněnských strojíren.

Touha po herectví ale nakonec zvítězila a on se přihlásil na JAMU, na kterou se dostal až na druhý pokus. Po úspěšném absolutoriu v roce 1953 následovalo účinkování v zájezdovém Vesnickém divadle, kde potkal E. F. Buriana. Toto setkání mu bylo vstupenkou do Burianova pražského divadla.

Protože ho to ale vždycky víc táhlo k filmu než na prkna, která znamenají svět, z divadla odešel a od roku 1958 získal angažmá v barrandovském Filmovém studiu. Na kontě má desítky snímků, k nejznámějším patří Limonádový Joe aneb Koňská opera, Chalupáři, Dívka na koštěti nebo Létající Čestmír.

Jeho posledním byl film Dobří holubi se vracejí, který pojednává o tom, co se týkalo i herce samého - o závislosti na alkoholu. Ten se mu nakonec stal osudným. Vladimír Menšík zemřel 29. května 1988. 

Lucie Sieglová, Super.cz

 
 
Martina Menšíková,*20.2.1967 - herečka