Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Vydra st. - Václav Vydra - Dana Medřická

Václav Vydra,*29.4.1876 - 7.4.1953 - herec

 Dětství prožil v Linci a ve Vídni.V roce 1893 odešel k divadelní kočovné společnosti Elišky Zöllnerové. V roce 1907 se vrací do Plzně, kam jej angažuje Vendelín Budil. Po šesti letech přichází do Prahy. Nejprve do Vinohradského divadla a odtud, ve čtyřiceti šesti letech, se stává členem Národního divadla. V letech 1945-1949 pak jeho ředitelem. Na jevištích ND hrál 31 let. Naposled vystoupil 12. března 1953 v roli Vojnara. (čerpáno z knihy Vaše Dana Medřická)

Syn vojenského kapelníka nedokončil studia na plzeňské německé reálce a odešel k divadlu (1983). Působil u venkovských společností, pak hrál v Plzni, VD (1913-22) a ND (1922-53), kde byl jednou z nejvýraznějších hereckých osobností. Ojediněle se od 1914 objevoval i na filmovém plátně. Otec herce Václava Vydry ml. (->).
Ze sexty německé reálky v¦Plzni odešel k¦divadlu. Vyzkoušel téměř deset divadelních společností, až v¦roce 1922 získal vytoužené angažmá v pražském Národním divadle. Na jeho jevištích vytvořil největší dramatické postavy českého i světového repertoáru. S¦filmem spolupracoval jen zřídka - přitom patřil k¦první českým filmovým hercům. Už v¦roce 1914 se objevil v krátké grotesce NOČNÍ DĚS. Diváci si ho pamatují například z¦filmů: BÍLÁ NEMOC (1937), NAŠI FURIANTI (1937), CECH PANEN KUTNOHORSKÝCH (1938), PANTÁTA BEZOUŠEK (1941).

 

Autor/Zdroj: /Sber

Václav Vydra ml.*25.10.1902 - 19.6.1979 - herec

 

1913-1919 školní vzdělání na reálce a obchodní akademii, v létě 1918 hostování u Choděrovy společnosti, od 1.9.1919 první profesionální angažmá v Jihočeském národním divadle v Českých Budějovicích, od 1.8.1920 ve Švandově divadle v Praze. Od listopadu 1921 do léta 1950 byl členem Městského divadla na Královských Vinohradech. Sezónu 1950/1951 členem Divadla čs. armády. Od sezóny 1951/1952 působí v Městských divadlech pražských. 19.12.1957 byl jmenován zasloužilým umělcem "za zásluhy a rozvoj českého divadla, za osobitý a výrazný projev uměleckého mistrovství pokračovatele rodinné tradice herecké a za uměleckou poctivost, s jakou přistupuje nejen k úkolům hereckým, ale i režijním". Do října 1972 vytvořil 590 rolí v 11577 představeních na 180 jevištích, hrál ve 30 filmech. V televizi vystoupil 45krát, více jak 600krát v rozhlase. Byl dlouhá léta předsedou a jednatelem Klubu sólistů Vinohradského divadla, v letech 1937-1950 jednatelem klubu umělců. 1949-1951 učil na DAMU.

zdrj FDb,cz

Dana Medřická,*11.7.19020 - 21.1.1983 - herečka

 

Dana Medřická byla česká herečka.

Život a dílo
Již od své první návštěvy divadla v šesti letech toužila stát se herečkou. Když jí přísný tatínek nedovolil jít na konzervatoř hned v patnácti, odmaturovala nejprve na gymnáziu. Studium na konzervatoři ale nedokončila a už na jaře 1940 nastoupila do svého prvního angažmá v Brně, kam ji jako „novou naději českého divadla“ doporučil režisér Jaroslav Kvapil. Další kroky vedly herečku do Plzně a ještě před koncem války do Prahy. První velký úspěch jí přinesla role Slávky Hlubinové ve Šrámkově Měsíci nad řekou, kterou hrála na jevištích v Plzni i Praze, ale v níž zazářila především ve stejnojmenném filmu Václava Kršky z roku 1953.

Na scéně Městských divadel pražských v letech 1954–1959 a Národního divadla 1959–1983 vytvořila desítky různorodých ženských postav světového repertoáru. Její interpretace se vyznačovaly neokázalostí, prostou i jedinečnou schopností vystihnout komické i tragikomické charaktery. K jejím životním rolím kromě Šrámkovy Slávky patřila Blanche v Tramvaji do stanice Touha T. Williamse, titulní role v Brechtově Matce Kuráži, ale především Erži Orbánová v Kočičí hře maďarského autora Istvána Örkényho. Zásluhou mistrovského výkonu Dany Medřické se Kočičí hra stala divácky nejúspěšnější hrou v historii Národního divadla a dosáhla 403 repríz. Dávala vždy divadlu přednost před filmem, přesto vytvořila na pět desítek filmových rolí.

Málokdo z filmových režisérů jí však nabídl roli, jaká by odpovídala herečce jejího formátu. A tak její Slávka Hlubinová zůstala pro diváky po desetiletí vrcholem jejího filmového umění. Také na televizní obrazovce se objevila v několika seriálech, jako Taková normální rodinka, F. L. Věk nebo Nemocnice na kraji města. Nezapomenutelným zůstal herecký koncert dvojice Dana Medřická – Karel Höger v televizním komorním dramatu Romeo a Julie na konci listopadu.

V roce 1979 zemřel po delší nemoci její celoživotní partner vynikající Václav Vydra mladší, s nímž žila od roku 1945 a vychovávala syna Václava Vydru nejmladšího, dnes dalšího pokračovatele herecké dynastie Vydrů.

Všechny své role brala vážně a zodpovědně, a to jak na jevišti, tak v osobním životě, zapomínala jen sama na sebe. Jejímu „babímu létu“, vztahu se Španělem Artemiem, který v padesátých letech žil v Praze a patřil tehdy k jejím obdivovatelům, nebylo už dopřáno mnoho času. Jejich manželství trvalo jen něco přes rok.

Dana Medřická byla hospitalizována se srdečním infarktem, na jehož následky zemřela v pátek 21. ledna 1983.

Autor: kajinecka, dg

zdroj Osobnosti,cz

21. ledna 2015 • 12:01

Tajemství smrti Dany Medřické (†62): Zemřela předčasně kvůli lásce k synovi?

 

„Zastavila se u paní doktorky, která jí doporučila, aby šla na EKG. Paní Medřická nám volala, že u doktorky byla, ale že na EKG půjde až v úterý, protože v pondělí měl Vašík premiéru v Městských divadlech pražských. A paní Medřická s paní Fabianovou samozřejmě chtěly jít,“ zavzpomínala na herečino osudové rozhodnutí vedoucí umělecké správy činohry Národního divadla Helena Tuháčková.

Bojovala 4 dny

 

„Velmi se na to chystala, ale bylo jí špatně. Vašík volal sanitku a z toho druhého, třetího patra, kde bydleli, šla sama ještě dolů,“ popsala Tuháčková den, kdy Medřická dostala infarkt, na který potom během několika dnů zemřela.

„Pak už jsme jenom dostali zprávu, že leží v nemocnici. V pátek v poledne jsem brala telefon, kdy mi Vašík volal, že je konec, že paní Medřická zemřela...,“ vyprávěla Tuháčková v dokumentu ČT Příběhy slavných.

 

Rozloučení jako demonstrace

S herečkou, která zemřela 21. ledna 1983, se přišly do Stavovského divadla rozloučit davy lidí. Když stály před divadlem, vypadalo to, že se tam koná demonstrace. To rozzuřilo vysoce postavené komunisty. Herec Radovan Lukavský (†88) prý viděl ministra, který byl vzteky bez sebe, když z divadla vycházel.

Muži jejího života

 

Medřická byl a od ro ku 194 5 provdána za hereckou legendu Václava
Vydru staršího. Spolu měli syna, herce Václava Vydru (59). Když hereččin
manžel v roce 1979 zemřel, zhroutil se jí svět. Na obzoru se však objevil Španěl Artemio, kter ý ji na pražských divadelních jevištích obdivoval
spoustu let, a láska byla na světě.

Václav Vydra: S Artemiem byla máma šťastná

Jen půldruhého roku štěstí bylo Daně Medřické (62) dopřáno prožít po boku druhého manžela. Španělského ekonoma a obchodníka Artemia Preciosa Ugarta (†90) si nestačila vůbec užít...

„Byla moc šťastná. Artemio mámě umožnil cestovat. Když se vrátila z první návštěvy Španělska, říkala, že se cítila jako hraběnka,“ zavzpomínal hereččin syn Václav Vydra (59). Charismatický Španěl neokouzlil jen Medřickou, ale také Vaška. Ve Španělsku patřil mezi uznávané odborníky na ekonomii, vyučoval ji jeden čas i u nás na vysoké škole. Jeho jméno se dostalo do encyklopedie.

 

„Byl fajn. Jezdili jsme za ním s Janou (Bouškovou), i když máma umřela,“ dodal herec. Létali za Artemiem a jeho třemi dětmi každý rok a vozili mu uherák a moravské archivní víno, které měl rád. Stali se součástí jeho rodiny. Když Artemio odešel v roce 2007 za svou milovanou Danou, Václav s Janou začali jezdit za jeho potomky. „Loni v létě jsme strávili tři dny s jeho dcerou Amayou v Madridu," řekl Vydra.

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář