Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rachel Ward - Bryan Brown

Rachel Ward,*12.9.1957 - herečka

 

Pochází z aristokratické rodiny. Jako dcera zámožného hraběte Earla Dudleyho z Oxfordshiru navštěvovala londýnskou uměleckou školu Byam Shaw Art School. Poté studovala v Paříži, kde zahájila úspěšnou kariéru fotomodelky; její tvář se začala brzy objevovat na obálkách módních časopisů Vogue, Harper's Bazaar a Queen. Své ženské půvaby uplatnila také v TV reklamách, které jí poskytly první herecké zkušenosti.

Odbornou hereckou průpravu absolvovala u Stelly Adlerové a Roberta Modica v New Yorku. Před film. kamerou na sebe upozornila rolí krásné Julie Forrestové, která si ve střihové komedii s kriminální zápletkou Mrtví muži nenosí skotskou sukni (r. C. Reiner) najme soukromého detektiva (Steve Martin), aby vypátral skutečnou příčinu smrti jejího otce. Do širokého diváckého povědomí se zapsala úlohou australské dívky Maggie, o jejímž milostném vztahu k moudrému katolickému knězi (Richard Chamberlain) vypráví TV adaptace romantické rodinné ságy Colleen McCulloughové Ptáci v trní.

Za svůj výkon v postavě znuděné manželky Marge Hillsové v dramatu Dobrá manželka (r. K. Cameron), získala Australskou výroční cenu. V historickém eposu o slavném mořeplavci Kryštof Kolumbus (r. J. Glen) ztělesnila královnu Isabelu Kastilskou, Kolumbovu mecenášku. Od 1983 je R. W. provdána za australského herce Bryana Browna, po jehož boku hrála ve filmu i v TV (Ptáci v trní, Dobrá manželka). Spolu mají dcery Rosie (nar. 1984) a Mathilde (nar. 1987).

 

 

Bryan Brown,*23.6.1947 - herec, scénárista, producent

Po univerzitních studiích pracoval jako pojišťovací agent a účinkoval v ochotnickém divadelním souboru, než se stal členem sydneyského divadla Genesian Theatre. Působil na repertoárových scénách ve Velké Británii a od 1974 v londýnském National Theatre. Po návratu do Austrálie účinkoval v divadlech Black Theatre a Nimrod Theatre a hrál v řadě filmů významných režisérů (F. Schepisi, B. Beresford, D. Crombie, J. Duigan).

Před kamerou debutoval v krátkém snímku The Love Letters from Teralba Road (Milostné dopisy z Teralba Road; r. Stephen Wallace). Do mezinárodního povědomí vstoupil rolí australského poručíka Petera Handcocka, který je spolu s dalšími dvěma důstojníky (Edward Woodward a Lewis Fitz-Gerald) odsouzen k smrti v politicky motivovaném procesu, v dramatu z burské války podle divadelní hry Kennetha Rosse Krotitel Morant (r. B. Beresford).

Bohatě strukturovanou kreaci předvedl v ústřední postavě vězně jménem China ve vězeňském dramatu Lapák (r. S. Wallace). Laureátem Australské film. ceny 1998 se stal za vedlejší roli bezskrupulózního gangstera Panda v tarantinovské krimikomedii Two Hands - Ruce pryč! (r. G. Jordan). Další popularitu získal jako australský válečný zajatec Joe Harmon v TV seriálu podle románu Nevila Shutea Město jako Alice a zejm. jako střihač ovcí Luke O'Neill, za jehož ztvárnění v mimořádně úspěšné TV adaptaci románu Colleen McCulloughové Ptáci v trní byl nominován na cenu Emmy 1983.

Prosadil se i v Hollywoodu - úlohami odborníka na zvláštní efekty Rollieho Tylera v úspěšné akční komedii Smrtící triky (r. R. Mandel) a v jejím pokračování, filozofujícího barmana Douga Coughlina v dramatu Koktejl (r. R. Donaldson) a fotografa Boba Campbella v životopisném melodramatu Gorily v mlze (r. M. Apted). I nadále hrál v TV, kde vytvořil hlavní postavy v seriálech The Wanderer (1994, Věčný poutník - ČTV) a Twisted Tales (1996, Mrazivé příběhy - ČTV; + spol. prod.). Od 1983 je jeho manželkou herečka Rachel Wardová, s níž hrál v seriálu Ptáci v trní a ve filmu Dobrá manželka. Spolu mají dcery Rosie (nar. 1984) a Mathilde (nar. 1987).

Autor: Miloš Fikejz

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář