Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naďa Urbánková - Jana Fabiánová

Naďa Urbánková,*30.6.1939 - zpěvačka

 

Naďa Urbánková, rodným jménem Naděžda Balabánová se narodila 30.června 1939.
V roce 1957 se stala diplomovanou zdravotní sestrou. Po skončení školy se systematicky věnovala zdokonalování pěvecké i herecké profese.

V roce 1959 debutovala v činohře divadla v Pardubicích.

Systematicky postupovala až do inscenace Hoffmannových povídek v Laterně Magice a v roce 1964 ji režisér Ján Roháč angažoval do filmové produkce Kdyby tisíc klarinetů i do divadla Semafor.

Jako zpěvačka na sebe upozornila hned úvodními nahrávkami s Country Beatem Jiří Brabce Skála, Já záhadou se trápím a zejména duetem s Jiřím Grossmannem Drahý můj (všechny 1969).

V roce 1973 se poprvé představila právě s Country Beatem anglickému publiku na koncertech country festivalu ve Wembley a o rok později odjela poprvé do Nashvillu.

V dalších letech spolupracovala s orchestrem V. Hybše, působila v Hudebním divadle v Karlíně a ke spolupráci s Country Beatem se pak ještě vrátila v roce 1983.

To vyšlo album Naďa, které kromě nových verzí jejích dřívějších hitů uvedlo například písničky Vím, že přijdu do nebe a Ten kluk, co jezdil kolem nás.

Diskografie:
- 20 x Naďa Urbánková + Country Beat Jiřího Brabce
- Naďa

Filmografie
Herec: Když bylo PERPLEXU 16 milimetrů (1998) .... sebe

1989-1980:
- Nemožná (1987) .... zpěvačka

1979-1970:
- Hodinářova svatební cesta korálovým mořem (1979) .... zpěvačka
- Na samotě u lesa (1976) .... Zvonová
- Romance za korunu (1975) .... sebe
- Lucie a zázraky (1970) .... Petra
- Radúz a Mahulena (1970) (TV) .... sestra Mahuleny

1969-1960:
- Skřivánci na niti (1969) .... Lenka
- Pension pro svobodné pány (1967) .... dáma
- Sedm žen Alfonse Karáska (1967) (TV) .... role neurčena
- Ostře sledované vlaky (1966) .... Viktoria Freie
- Zločin v dívčí škole (1965) .... 2. Jak se koupe žena - Alena
- Kdyby tisíc klarinetů (1964) .... chovanka

účinkuje: Vzlety a pády (2000) (TV)
zpěv: Když bylo PERPLEXU 16 milimetrů (1998)

1989-1980:
- Fandy, ó Fandy (1983)

1979-1970:
- Písničky roku (1971) (TV)
- Písničky roku (1970) (TV)
- Nevěsta (1970)

1969-1960:
- Čierna minúta (1969)
- Dospěláci můžou všechno (1969)
- Rakev ve snu viděti (1968)
- Ach, ta vojna (1968) (TV)

Autor: lwaxana

zdroj Osobnosti,cz

Jana Fabiánová,*11.3.1979 - zpěvačka

 

Jana Fabiánová se narodila známe zpěvačce, pětinásobné zlaté slavici Nadě Urbánkové. Aby si však mohla jít v muzice svou cestou, změnila si oficiálně jméno (původně se jmenovala Linda). Studovala germanistiku na FFUK a učitelství náboženství, etiky a filosofie na HtfUK, ale hudba jí táhla od malička. Během studií se živila jako vizážistka, tanečnice v klubech, učila německou konverzaci a tlumočila. Psala hudbu společně s bývalou kapelou Decline, snažili se prorazit na poli experimentální elektroniky. Po roce práce se z osobních důvodů rozpadli.

V roce 2003 se Jana seznámila v jednom pražském klubu s DJ Neo, který tehdy již psal hudbu Darině Rolins či Jiřímu Kornovi. Začali psát společně. Na jaře 2003 se Jana stala abslotuním vítězem soutěže Rozjezdy pro hvězdy, kde porazila i Anetu Langerovou. Poté získala Jana smlouvu na tři sólová alba u EMI. Na podzim 2003 vychází první "Zamilovaná ničitelka" obsahující hity Nostalgie, Přání a Fajčiari zo Švajčiarska. Nostalgie se stala na podzim 2003 nejhranější skladbou v českých rádiích. Desku označují hudební kritici za přelomovou, neboť spojuje melodický pop, poetické texty a klubovou elektroniku.

Jana Fabiánová poté získává cenu na Českém Slavíku Mattoni - Objev TV Nova 2003. Vystupuje v rámci pořadu jako hip hopová tanečnice s Tizianem Ferrem. Točí film Bolero režiséra F.A.Brabce - objevuje se v jedné z klíčových rolí - hraje koruního svědka Lucii Medkovou.

V roce 2004 se Jana věnuje vystoupením a začíná objevovat jazz. Spolupracuje s občanským sdružením Múzy dětem, cestuje s hudbou po dětských domovech. V roce 2005 se Jana Fabiánová začíná objevovat na divadelních prknech v Semaforu a vychází její druhé album u EMI: The 80s Comeback. Deska, složená z největších hitů osmdesátých let, která Jana otextovala a podala s vtipnou nadsázkou. Tou dobou se již ale Jana naplno věnuje jazzu. Vystupuje v klubech, na koncertech, firmeních akcích.

V roce 2006 na jaře Jana nahrává živou jazzovou desku, která vyjde na podzim v ČR.

Autor: zuzetka

zdroj Osobnosti,cz

  7. října 2014 • 05:00

Naďa Urbánková (75): První kšeft po rakovině! Plat 11 000 korun denně

Svůj poslední televizní film Herbert v ringu natočila Naďa v roce 2009.
Svůj poslední televizní film Herbert v ringu natočila Naďa v roce 2009. (Foto Aha! – Pavel Machan, ara)
 
Překonala rakovinu a vrátila se do zpátky do života! Po pětileté pauze vynucené zákeřnou chorobou se Naďa Urbánková (75) vrací před televizní kamery. V seriálu Doktoři z Počátků bude hrát zkrachovalou podnikatelku. Roli jí napsali tak říkajíc na tělo.

Rakovina jí málem připravila o vše, teď si Urbánková přijde na pěkný balík. Za jeden natáčecí den by podle informací Aha! měla inkasovat 11 000 Kč. „Když mi volali, myslela jsem si, že si ze mě někdo dělá legraci. Dlouho jsem v seriálu nehrála a najednou přišla nabídka na roli Marcely Jasné, zkrachovalé podnikatelky v Doktorech z Počátků,“ prozradila Naďa na akci Davida Novotného Sestřička roku. Sama totiž jako podnikatelka přišla na buben.

Přišla o oba prsy!
V létě roku 2009 jí lékaři při zcela běžné kontrole našli rakovinu prsů. „Řekla jsem si tenkrát, že se před sedmdesátkou nechám prohlídnout, přestože jsem se cítila v pořádku,“ vzpomínala Urbánková. Nejhůř jí bylo, když se dozvěděla, že přijde o oba prsy. „Poplakala jsem si, ale pak jsem si řekla – huš!,“ prozradila Urbánková s tím, že »holky z Podkrkonoší« (Naďa se narodila v Nové Pace) to prý takhle mají.

V roce 1990 se provdala za Čechošvýcara Josefa Havlíka, s nímž provozovala sanatorium v jihočeském Protivíně. Po devíti letech zkrachovalo podnikání i manželství. Urbánkové zůstaly dluhy za minimálně 30 milionů a oči pro pláč. Všechny úvěry totiž podepsala ona, protože manželovi coby cizímu státnímu příslušníkovi by peníze nikdo nepůjčil. Zpěvačka přišla i o střechu nad hlavou, dnes žije v klášteře v Želivi.

Autor:  David Turek

zdroj Aha,cz

11. ledna 2015 • 12:00

Urbánková a Abrhám: 40 let nenávisti! O jeho podvádění věděli všichni! Kromě ní...

Naďa Urbánková dodnes cítí hořkost, že mu Šafránková přebrala Josefa Abrháma.
Naďa Urbánková dodnes cítí hořkost, že mu Šafránková přebrala Josefa Abrháma. (Aha! - Martin Hykl, David Kundrát, Pavel Machan)
 
 
 
 
 

Dokonce si o tom před časem měla postesknout prezidentu Miloši Zemanovi (70). „Ano, v debatě se Zemanem na vztah s Abrhámem zavzpomínala! A zmínila se, že se tehdy o jeho poměru s Šafránkovou dozvěděla od své kadeřnice,“ řekl Aha! zdroj z okolí zpěvačky. „Tohle je citlivé téma! Pepu jsem milovala a vzpomínám na vztah s ním dodnes. To je celé,“ řekla Aha! Urbánková, která evidentně rozchod s populárním hercem stále nerozdýchala. A Libuši Šafránkové, která bojuje s rakovinou plic, nemůže přijít na jméno.

Smáli se v posteli

Urbánková se s Abrhámem seznámila v roce 1968 během natáčení televizního filmu Bahno. „Strašně jsem se do něj zamilovala. Vydrželi jsme pak spolu osm let. Nikdy jsme se nevzali, byl to však jeden z nejdelších vztahů mého života a z mé strany určitě nejsilnější. Jen na ten rozchod nerada vzpomínám,“ prohlásila před časem Naďa a prozradila i jednu pikantnost. „Josef je báječný, velmi vzdělaný, plachý, ale taky má smysl pro humor. Ono se říká, že v posteli se člověk moc nenasměje, ale my jsme si vymýšleli takové ptákoviny, že jsme se opravdu bavili pořád,“ napsala zpěvačka v knize A příště lépe.

„Moc jsem si přála mít s Pepou dítě. Ve chvíli, kdy jsem cítila, že ten biologický budík zvoní, jsem mu to oznámila, protože jsem se chtěla zachovat čestně.  On mi tehdy řekl, že se na to ještě necítí,“ přiznala pak po letech.

Zničená zpěvačka utekla za oceán

Naďa dlouhou dobu nevěděla, že se Abrhám v divadle seznámil s novou kolegyní, mladičkou Libuší Šafránkovou. Několik měsíců vedl dvojí život. Věděli to všichni, jenom ona ne. Pak už to její kadeřnice nevydržela a řekla jí pravdu. Psychicky zničená utekla do amerického Nashvillu. Až z novin se pak Josef Abrhám dozvěděl, že se tam vdala za manažera Jana Nemejovského. „Musím přiznat, že ten sňatek byl trošičku z trucu,“ přiznala po desetiletích Urbánková, která má s Nemejovským dceru – zpěvačku Janu Fabiánovou (35).

 
 

 

 
 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář