Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miloš Forman - Matěj Forman - Petr Forman - věra Křesadlová

Miloš Forman,*18.2.1932 - herec, režisér

 

Miloš Forman se narodil v Čáslavi v roce 1932. Vyrůstal v domově mládeže v Poděbradech, protože jeho rodiče zahynuli během války. Vystudoval FAMU a v roce 1963 debutoval jako režisér snímkem KONKURS, což byly dvě povídky (Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly). V tomtéž roce natočil svůj první film ČERNÝ PETR, který získal mnoho zahraničních ocenění. Velice známým se stal snímek z roku 1965 LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY. O dva roky později natočil jeden z nejznámějších českých filmů, vypovídající o nešvarech české společnosti HOŘÍ MÁ PANENKO.

Od roku 1968 žije v USA, kde získal cenu britské akademie BAFTA (nejlepší režie) a také cenu na MFF v Cannes hned za svůj první film TAKING OFF, ve kterém si zahrála dokonce i Tina Turner. Asi nejlepším filmem Miloše Formana, který byl oceněn Oscarem za nejlepší režii, film, scénář atd. je snímek PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM z roku 1975. Tento film získal i řadu dalších ocenění (Cena amerických kritiků, 4 Zlaté glóby atd.)

Dalšího Oscara za nejlepší režii obdržel v roce 1985 za film AMADEUS, který získal celkem 8 Oscaru a byl nominován ve 13 kategoriích.

Po neúspěšném snímku VALMONA se na nějaký čas odmlčel. V roce 1996 natočil film LID VS. LARRY FLINT za který byl nominován na Oscara a získal Zlatý Globus a cenu na MFF v Berlíně. Na tomto festivalu byl oceněn i v roce 1999 za film MUŽ NA MĚSÍCI, ve kterém si zahráli takové hvězdy jako Jim Carrey a Danny DeVito.Z dalších Formanových snímků můžeme jmenovat např. VIDËNO OSMI (1973) nebo muzikál VLASY (1979)

Miloš Forman se kromě režie věnuje také herectví. Zahrál si např. ve filmech STŘÍBRNÝ VÍTR (1954), HOŘKOST (1986), RABIN, KNĚZ A KRÁSNÁ BLONDŸNA (2000), WHY HAVEL? (1991) nebo MUŽ NA MĚSÍCI (1999)

Miloš Forman má z manželství se zpěvačkou Věrou Křesadlovou dvojčata Matěje a Petra (nar. 1964) a s herečkou Martinou Zbořilovou dvojčata Jima a Andyho (nar. 1998).

zdroj Osobnosti,cz

Matěj Forman,*23.8.1964 - herec výtvarník, divadelník

 

Matěj Forman je český výtvarník a divadelník.

Narodil se jako jedno z dvojčat Věře Křesadlové a Miloši Formanovi. Vystudoval VŠ UMPRUM – filmovou a televizní grafiku. Věnuje se divadlu, působí jako ilustrátor knih a příležitostný filmový herec, také jako pořadatel výtvarně zaměřených workshopů.

Divadlo
V roce 1984 spolu s bratrem loutkohercem Petrem a Milanem Formanem (se kterým nejsou v příbuzenském vztahu) začali pravidelně vystupovat jako divadelní spolek „Forman a Herodes“; dodnes vzpomínané jsou tzv. „Divadelní poutě“, které byly pořádány na Střeleckém ostrově v letech 1985–1989.

- již jako „Divadlo bratří Formanů“ (založené r. 1991) nastudují, mimo jiné, představení „Barokní opera“ - inspirované českou lidovou zpěvohrou z 18. století „O komínku hravě zedníky vystavěném“ - a to v Divadle v Řeznické (v premiéře 21. 6. 1992) Představení je televizně zpracováno v dokumentu Miroslava Janka

- roku 1994 uvádějí další z lidových komedií „Sedlák, čert a bába“; o dva roky později, spolu s rodinou Váňovu, v čele s Evou Holubovou, uvádějí v Divadle U hasičů „Prodanou nevěstu“

- do let 1996-7 se datují počátky spolupráce Divadla bratří Formanů se slavným francouzským divadlem: Voliérou Dromesco, kdy dochází ke vzniku mezinárodního projektu „Bouda“ (La Baraque)

- ještě před rokem 2000 se bratři Formani, spolu s oddaným kolektivem „mořských nomándů“ pouští do unikátního projektu - do přestavby skutečné nákladní lodi v loď divadelní, pokřtěnou na loď TAJEMSTVÍ. Souběžně s prácí na lodi vzniká dnes již proslulé představení „Nachové plachty“, inspirované novoromantickou novelou Alexandra Grina. O realizaci celého projektu podává svědectví stejnojmenný poetický dokument, ztvořený pod taktovkou Miroslava Janka

- významným počinem tohoto divadelního seskupení je jistě také realizace představení „Kráska a zvíře“, uváděné na scéně Národního divadla, za které Matěj získává Cenu Alfréda Radoka v kategorii scénografie

- z posledních divadelních projektů zmiňme ještě hru „Klapzubova jedenáctka“, uváděnou v současné době na scéně loutkového Divadla Minor

- Matěj Forman se dále podílí i na scénografii a výtvarném zpracování inscenací loutkařského spolku ANPU

zdroj Osobnosti,cz

Petr Forman,*23.8.1964 - herec

 

Petr Forman je syn světoznámého režisér Miloše Formana a herečky Věry Křesadlové, patří spolu se svým bratrem-dvojčetem Matějem k našim předním divadelníkům. Na rozdíl od bratra, má Petr, absolvent loutkoherectví na pražské DAMU, bohatší filmografii hraných rolích. Bratři Formanové společně vystupovali na pražských Divadelních poutích s rakvičkovým divadlem, roku 1991 založili Divadlo bratří Formanů.

V letech 1996-97 se podíleli na mezinárodním projektu Bouda / La Baraque. V roce 2000 představili v rámci akce Praha – evropské město kultury projekt Nachové plachty. Vznik tohoto divadelního představení zachytil v uměleckém dokumentu Nachové plachty (2001) režisér Miroslav Janek. Bratři Formanové se proslavili jako dětští herci v komediích Jaroslava Papouška o rodině Homolkových. V dospělosti se Petr Forman samostatně představil v hlavních rolích filmů Vojtěch, řečený sirotek (1989) a Akumulátor I (1994). Objevil se v retrokomedii Mazaný Filip (2003), letos si zahrál ve filmu Davida Jařaba Vaterland – lovecký deník a vytvořil jednu z hlavních rolí v hořké komedii Jana Hřebejka Horem pádem.

zdroj Osobnosti,cz

Věra Křesadlová,*28.2.1944 - herečka, zpěvačka, výtvarnice

 

Bývalá manželka Miloše Formana se před kameru vrátila po dlouhé filmové pauze v roce 2005 ve filmu DOBLBA! (režie Petr Vachler). Následovala role matky ve filmu Medvídek režiséra Jana Hřebejka.

Po střední uměleckoprůmyslové škole se stala členkou divadla Semafor, kde dlouhá léta působila jako zpěvačka a herečka (1963-1989). Je slavná historka, kterak si Křesadlové pánové S+Š doopravdy všimli až při přehrávání filmových záznamů Konkursu a Suchý se tehdy optal: „A proč my jsme vlastně tuhle holku nevzali?“ Na což Forman odpověděl: „Protože ste blbý.“ Křesadlová se tedy stala členkou divadla, první její hrou byla Zuzana není pro nikoho doma, kde více méně zaskakovala za Milana Drobného, který odešel na vojnu, a posléze i zaHanu Hegerovou. V pozdějších letech také často vystupovala se Swing Bandem Ferdinanda Havlíka. Z dlouhého výčtu her, ve kterých vystupovala, jmenujme alespoň Jonáše a Dr. Matraceho, Zuzana v lázni, Čarodějky, Vetešník, Kytici nebo Fausta.

Už za studií zpívala s amatérskou bigbeatovou kapelou a při jednom z koncertů zaujala mladého režiséra Miloše Formana natolik, že ji obsadil do svého připravovaného debutu KONKURS (1963). Její největší filmovou rolí byla Štěpa z INTIMNÍHO OSVĚTLENÍ (režie Ivan Passer, 1965), ale ztvárnila mimo jiné také postavu Celbové v Menzelově povídce ZLOČIN V DÍVČÍ ŠKOLE (1965), studentku sochařství Zuzanu v Papouškově NEJKRÁSNĚJŠÍM VĚKU (1968) či milenku stranického funkcionáře v Jirešově adaptaci románu Milana Kundery ŽERT (1968). V následujících desetiletích se ve filmu často neobjevovala a po opuštění divadelních prken Semaforu pracovala v 90. letech jako správcová rezidence prezidenta republiky.

V menších rolích se objevila ve filmech AKUMULÁTOR I (režie Jan Svěrák, 1993) a NEJASNÁ ZPRÁVA O KONCI SVĚTA (režie Juraj Jakubisko, 1997).

V současnosti se věnuje především výrobě vitrážových lamp, čímž se vrátila ke své původní profesi výtvarnice.

Milošem Formanem má Věra dvojčata Petra a Matěje, dnes rovněž úspěšné divadelníky.

Autor: semafor

zdroj Osobnosti,cz

  2. března 2013 • 12:00

Věra Křesadlová: Promluvila o rozvodu s Milošem Formanem!

 
 
 
 

S Formanem, se kterým má dvojčata Matěje (48) a Petra (48), se Věra rozvedla v roce 1999. Rozvod byl prý pohodový, přesto se Křesadlová rozhodla, že už se nikdy nevdá. „A proč taky? Nechtěla jsem, neboť jsem neměla a dodnes nemám žádný důvod,“ svěřila se Věra s tím, že sama se rozhodně necítí. „Sem a tam mám přítele a to mi vyhovuje, je to ten nejlepší model,“říká s tím, že je určitě alespoň relativně šťastná. „No jistě. Nemocná nejsem, bavím se vyráběním vitrážových Tiffanyho lamp a když přijde nějaká role, hned mi srdce poskočí,“ netají se herečka.

 

S exmanželem Formanem se téměř vůbec nevídá. „Kluci za ním jezdí, já ne. A on už do Čech nelétá, necítí se na letadlo. Nevraživost mezi námi ale rozhodně není, jsme přátelé a rodiče našich synů,“ uzavírá Věra.

 

Autor:  mir

zdroj Aha,cz

 
 

 

 

 

 

 

25. ledna 2015 • 12:00

Formanova exmanželka Křesadlová o práci u Havlových a nespokojenosti prezidenta: Dělala něco šíleného!

 

Herečka, výtvarnice a zpěvačka Věra Křesadlová dlouho působila v divadle Semafor, nicméně v jednu dobu začalo nabídek ubývat a ona se musela živit i jinak, než hraním. „Václava jsem znala ještě z dob, kdy se kamarádili s Milošem. Po letech jsem ho pak náhodou potkala v jedné restauraci. Bylo to v době, kdy už byl prezidentem. Protože jsem v té době měla stále méně rolí v divadle, napadlo mě se ho jen tak z legrace zeptat, jestli by pro mě nebyla nějaká práce na Hradě. Měla jsem štěstí. Bylo tam zrovna místo správce rezidence v Královské zahradě, kde předtím bydlel prezident Husák,“ řekla v rozhovoru Blesku pro ženy.

„V době, kdy jsem tam nastoupila já, byl „domeček“, jak se mu říkalo, využívaný jako kulturní centrum. Pak se tam nastěhovali Václav Havel s Olgou a já, protože jsem to tam už znala, jsem jim mohla pomáhat při stěhování. Později jsem tam pracovala jako správce a občas jsem i vařila.“ A právě na práci u plotny má zajímavé vzpomínky. „Občas ale bývaly v rezidenci pracovní obědy se zaměstnanci a Václav mě jednou poprosil, jestli bych jim byla schopná uvařit nějakou polévku. Nabídla jsem čínskou s kuřetem a skleněnými nudlemi. Chutnala jim, a Václav mi šel dokonce do kuchyně poděkovat,“ říká Věra Křesadlová. Jenomže u pouhé pochvaly to nezůstalo. „Měl však jednu výhradu – a to, jestli by ty nudle nemohly být příště trochu kratší. Zeptala jsem se, jak dlouhé by měly být. Václav se zamyslel a řekl: „Asi čtyři centimetry.“ A tak jsem je příště stříhala nůžkami podle pravítka,“ uzavírá výtvarně své kuriózní vzpomínání.

 

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář