Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lída Baarová - Zorka Janů - Ludmila Babková

Lída Baarová,*7.9.1914 - 27.10.2000 - herečka

Lída Baarová se narodila v rodině magistrátního úředníka Karla Babky jako Ludmila Babková. V roce 1924 začala navštěvovat reálné gymnázium po jeho absolvování přestoupila na konzervatoř, kde byla pouze rok a půl. V 17 letech ji filmaři zlákali, aby hrála ve veselohře ,, Kariéra Pavla Čamrdy ,,. Studenti konzervatoře měli zakázáno filmování a povolen byl jen kompars. Lída si zvolila pseudonym Baarová po příteli otce spisovatele J.Š.Baara. Film měl úspěch a Lída musela konzervatoř opustit.

Šla z natáčení do natáčení v letech 1931 - 1941 měla na svém kontě 31celovečerních filmů. V roce 1934 si ji německá UFA vybrala do snímku ,,Barkarola,, do hlavní role. Film z ní přes noc udělal hvězdu. Opačné pohlaví vždy úplně uhranula svou krásou. Měla i nabídku z Hollywoodu, kterou odmítla a ve stáří toho velmi litovala. Jako jedinou z českých hereček ,uvádí i slavná Encyklopedia Britannica.

Její krása ji byla osudnou a po 2. světové válce byla obžalována z velezrady a kolaborace ve vězení strávila 16 měsíců. Na Štědrý den 1946 byla propuštěna, když nebyla schledána vinnou a osobní vztah nespadal do doby zvýšeného ohrožení republiky. Provdala se za J. Kopeckého a v roce 1948 uprchli do Rakouska. Hrát nepřestala - Německo, Španělsko , Itálie.

V roce 1966 se znovu provdala za lékaře Kurta Lundwalle a žila s ním v Salzburgu. V roce 1972 manžel zemřel a od té doby žila sama.

O svém životě prohlásila:,, Byla jsem pošetilá,blbá,slávou opilá a proti své vůli jsem se vlastně nepěkně zapletla do dějin.,, Lída Baarová zemřela 27.10.2000 osamělá a plná hořkosti. Pohřbená je v Praze .

Zdroj: Osobnost,cz

Šok! Čeho nejvíc litovala Lída Baarová (†86)? Tragédie blízkých ani sex s Goebbelsem to nebyly!

Lída Baarová
Lída Baarová (Foto Aha! – David Malík, ara)
 
 
 
 

Zřejmě nejúspěšnější česká herečka všech dob, která prorazila nejen doma, ale i ve světě, měla jak se zdá, srdce doslova z kamene!

 
 

Že kvůli aféře s nacistickým ministrem Josephem Goebbelsem trpěli její blízcí, herečku příliš nedojímalo. Její sestra se přitom zabila, protože ji kvůli ní vyhodily z divadla, maminku poslal do hrobu infarkt po výslechu na bezpečnosti. Slzy na krajíčku však herečka, kterou před lety zpovídala dokumentaristka Helena Třeštíková, měla až v momentě, kdy začala mluvit o nevyužité šanci odejít do Hollywoodu! "Tématu smrti sestry a matky se věnovala daleko, daleko méně než své zkažené kariéře, tedy tomu, že v době svého berlínského angažmá odmítla sedmiletou smlouvu s Hollywwodem, kterou už měla skoro v kapse," zavzpomínala Třeštíková na šok při rozhovoru s Baarovou v magazínu Lidových novin.

 

 Ludmila Babková,*15.1.1891 - 15.10.1945 - zpěvačka

  •  matka hereček L. Baarové a Z. Janů. 


Připravovala se na dráhu operní pěvkyně, ale manželství a rodina jí v tom zabránily. Zpívala alespoň ve sboru opery ND v Praze a hrála na klavír. Umělecké ambice se jí podařilo kompenzovat díky starší dceři Lídě, kterou doprovázela na natáčení do filmových ateriélů. Dvakrát si ve filmu zahrála po boku své dcery - hrála její matku v komediích ŠENKÝŘKA U DIVOKÉ KRÁSY (1932) a ŠVADLENKA(1936). Roli zdravotní sestry hrála v melodramatu DIAGNOSA X (1933).

Autor: moldovan

zdroj ČSFD,cz

Zorka Janů,*9.7.1921 - 24.3.1946 - herečka

Je všeobecně známo, že Zorka Janů (vl. jm. Babková) je o sedm let mladší sestra Lídy Baarové. Nikdy v životě jí to neprospívalo. Vždy byla jen mladší sestra Baarové. Narodila se 9. července 1921 ve Štěchovicích, kde byla rodina Babkova na dovolené. Od malička byla Zorka úplně jiná než Lída. 

Zorka byla křehká,charakterní a nesmírně toužila po divadlu. Divadlo bylo její vášní, její touhou, jejím životem. Tak jí ani moc nevadilo, že ve filmu hrála málo. Chtěla divadlo, jenomže ani divadlo jí neposkytovalo prostor a příležitosti, jaké si přála. A tak přicházely deprese, kterými velice trpěla. A ani láska jí nepřála. Byla skoro pořád zamilovaná, jenomže také skoro pořád nešťastně. Pár jmen, ke kterým měla Zorka něžný vztah: Karel Höger, A. M. Brousil a hlavně František Kožík. Nikdo z nich jí neposkytl klid a plnou lásku. Upnula se k divadlu. Ale když jí po válce zakázali vystupovat v divadle, kvůli tomu, že je estra Baarové, přišel konec. Láska? Ne. Zdraví? Ne. Práce? Ne.

Pro co měla tato křehká osoba žít? Nevěděla. Napila se benzinu. Žádný účinek. Tak se pořád koupala,aby se očistila od zlého světa a od zlých lidí. Co jí zbylo? Jenom to okno. Zorka Janů vyskočila z okna v březnu 1946. Objevil ji otec s hlavou rozbitou o kámen. Zorka byla sice okamžitě odvezena do nemocnice, ale zranění bylo příliš vážné a neslučitelné se životem. Život mladičké herečky se tragicky uzavřel ve 25ti letech...

Autor: daDA

zdroj FDb,cz
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář