Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hana Ulrychová - Petr Ulrych

Hana Ulrychová,*31.3.1949 - zpěvačka

Narodila se 31.3.1949 v Liberci.

 

1963 - 1964 studentské Divadlo bez tradic - Dibetra, první nahrávky pro Český rozhlas Brno
1964 - 1967 studium na SVVŠ Lerchova v Brně, na Státní konzervatoř v Brně (obor zpěv) nebyla přijata pro nedostatek talentu
1964 - 1966 bigbeatová skupina Vulkán
1967 několik měsíců členkou olomoucké bigbeatové skupiny Bluesmani
1967 - 1973 bigbeatová skupina Atlantis
1970 - 1972 angažmá v pražském divadle Rokoko
1971 zlatá Bratislavská lyra za píseň Spoutej mě autorů Ondráčka a Borovce
1974 - dosud Javory
1974 spolu s Petrem získala cenu časopisu Mladý svět Bílá vrána za album Nikola Šuhaj loupežník
1974 - 1978 role Eržiky v komorním muzikálu režiséra Jána Roháče Nikola Šuhaj loupežník (divadlo Ateliér Praha, představení bylo reprizováno více než 200 x)
1975 profilové album Pojďte dál, chci být chvíli s vámi
1976 stříbrná Bratislavská lyra za píseň Javory autorů Ulrycha a Kopeckého
1979 cena časopisu Melodie za album Ententýny
1986 - 1988 dálkové studium na Střední knihovnické škole v Brně
1999 Zlatá deska vydavatelství Universal Music za 25 000 prodaných nosičů alba To nejlepší s Javory
1999 - dosud role Matky Země v muzikálu Radúz a Mahulena (autorů Ulrycha a Moši) Městského divadla v Brně
2001 - dosud účinkuje v muzikálu Koločava
2004 - dosud účinkuje v muzikálu Máj (autorů Ulrycha a Moši) Městského divadla v Brně, koncertuje a nahrává (Javory).

 

zdroj Městské divadlo Brno,cz

Hana Ulrychová (* 31. březen 1949 Liberec) je česká zpěvačka, sestra hudebníka Petra Ulrycha.

Od mládi velmi ráda zpívala, účinkovala v dětských sborech a učila se zpěvu. Po boku svého bratra Petra účinkovala v brněnském Divadle bez tradic (DIBETRA). Od roku 1964 přešla do rockové skupiny Vulkán, v roce 1967 pak do skupiny Atlantis. Se skupinou Atlantis vystupovala v pražském divadle Rokoko. Zde zpívala vedle původního repertoáru také převzaté písně. Dále též vystupovala s olomouckou skupinou Bluesmeni. Od roku 1968 vystupuje sólově, od roku 1970 se datuje její spolupráce s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu (TOČR) i s brněnským orchestrem Gustava Broma. V roce 1971 získala s písní Spoutej mě (autorů Bohuslava Ondráčka a Zdeňka Borovce) své první velké ocenění - zlatou Bratislavskou Lyru. V roce 1974 vychází sourozencům Ulrychovým legendární album Nikola šuhaj loupežník (mnohem dříve než pozdější divadelní a filmové adaptace téhož námětu, jež nesly odlišný název Balada pro banditu). Tato úspěšná deska posunula sourozeneckou dvojici směrem k moravskému folklóru a stylizaci moravských lidových písní, které jsou dodnes hlavním repertoárem jejich doprovodné hudební skupiny Javory. V roce 1975 natočila své první profilové album Pojďte dál, chci být chvíli s Vámi. Společně se svým bratrem Petrem také vystupovala v brněnských muzikálech Máj, Koločava a Radúz a Mahulena. Hana Ulrychová je fenomenální česká zpěvačka s velmi silným, krásným, čistým a výrazně znělým hlasem.

zdroj Wikipedie,cz

Petr Ulrych,*21.2.1944 - zpěvák

 hudební skladatel a textař, bratr zpěvačky Hany Ulrychové.

Po ukončení střední školy vystudoval letecké inženýrství na Vojenské akademii v Brně. Letectví se však nikdy nevěnoval, ihned po ukončení školy v roce 1966 se stal profesionálním hudebníkem. Během studií na vysoké škole se soukromě učil hře na klavír, na brněnské konzervatoři dva roky studoval skladbu a hru na kontrabas. V roce 1961 spoluzaložil brněnské Divadlo bez tradic (DIBETRA) kam ho posléze následovala i jeho mladší sestra Hana. Od roku 1964 přešel do rockové skupiny Vulkán, v roce 1967 pak do skupiny Atlantis, kam ho opět následovala i sestra Hana. Se skupinou Atlantis vystupoval v pražském divadle Rokoko, kde vystupoval v pořadu Nepůjdem do kláštera. Největším hitem skupiny byla píseň Nechoď do kláštera, jež tehdy zvítězila v rozhlasové houpačce (což byla někdejší rozhlasová hitparáda). Petr Ulrych projevoval sklony k syntéze moravského folklóru s rockem, což se výrazně projevilo v následujících letech. V roce 1974 vychází sourozencům Ulrychovým legendární album Nikola šuhaj loupežník (mnohem dříve než pozdější divadelní a filmové adaptace téhož námětu, jež nesly odlišný název Balada pro banditu). Tato úspěšná deska, nahraná společně s Orchestrem Gustava Broma, posunula sourozeneckou dvojici směrem k moravskému folklóru a stylizaci moravských lidových písní, které jsou dodnes hlavním repertoárem jejich doprovodné hudební skupiny Javory. Petr Ulrych je uměleckým vedoucím, skladatelem i textařem této skupiny, kromě této vlastní tvorby je též autorem scénické a filmové hudby k několika dalším filmům a divadelním představením. Společně se sestrou Hanou také vystupoval v jím zhudebněných (jako spoluautor se Stanislavem Mošou) brněnských muzikálech Legenda,Máj,Koločava a Radúz a Mahulena uváděných v Městském divadle Brno. Za hudbu k muzikálu Koločava získal cenu Alfréda Radoka.

Hudba pro film a divadlo

scénická hudba

  • Dynamit - Divadlo Jiřího Wolkera, Praha
  • Býk Klemens - Státní divadlo Brno
  • Čarovná Barborka - Státní divadlo Brno
  • Legenda - (spoluautor Stanislav Moša) - Městské divadlo Brno
  • Máj - (spoluautor Stanislav Moša)- Městské divadlo Brno
  • Koločava - (spoluautor Stanislav Moša) - Městské divadlo Brno
  • Radúz a Mahulena - (spoluautor Stanislav Moša) - Městské divadlo Brno

filmová hudba

Diskografie, výběr

Gramofonové desky

CD

zdroj Wikipedie,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář