Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eva Vejmělková - Dušan Rapoš

Eva Vejmělková,*4.3.1969 - herečka, scénáristka

 

Eva Vejmělková je česká herečka a scénáristka.

Vystudovala herectví na ostravské Konzervatoři a psycholigii na Univerzite Palackého v Olomouci. Kromě herecví se věnuje také psychologii a práci s drogově závislými.

„Žiju přítomností a netrápím se tím, co bude dál. Herectví už moc nedám, protože chci, aby na mne dcery mohly být pyšné. Dobrá máma je určitě víc než vystresovaná a frustrovaná stárnoucí herečka,“ tvrdí.

Před dvaceti lety patřila štíhlá dlouhovlasá blondýnka Eva Vejmělková k nejkrásnějším herečkám v Čechách. O křehké Píšťalce z filmových Básníků či Zuze z Fontán pre Zuzanu snila většina mužské populace. Posledních osm let se však nad ní jakoby zavřela voda. Není vidět ani v divadle ani ve filmu.

„Pobývám se svým manželem hodně v zahraničí a naplno se věnuji svým dvěma dceruškám Tarince a Ritě. Role matky byl vždycky můj životní sen. A od té doby, co se mi splnil mám pocit, že jsem se z něj ještě neprobudila. Každý den s Tarou a Ritou je příliš krásný na to, aby mohl být realitou. Ten obrovský příval lásky, co k nim cítím, mě samotnou až zaskočil,“ usmívá se s mateřskou pýchou Vejmělková.

Pro její profesní i soukromý život se stalo setkání se slovenským režisérem Dušanem Rapošem osudové. Obsadil jí nejen do veleúspěšné trilogie Fontána pro Zuzanu (1985 - 1999), ale pojal jí i za svou manželku.

„Dušan si mě našel na ostravské konzervatoři, když hledal představitelku hlavní postavy do Fontány pro Zuzanu 1. Zpočátku jsem vůbec netušila, že je to režisér, považovala jsem ho za asistenta,“ směje se herečka. „Vznikla mezi námi láska na první pohled a před sedmi lety jsme se vzali v Las Vegas. Byla to hodně bláznivá svatba. Já měla rudé šaty a oddával nás imitátor Elvise Presleyho v slavné Graceland Wedding Chapel. Přímo tam jsme i počali naší první dceru.“

Trilogií Fontána pro Zuzanu si udělala své herecké jméno. „Každý díl Fontány mi přinesl mnoho krásných setkání. Ve dvojce jsem třeba hrála s
Palo Haberou u kterého jsem měla obavy, že bude namyšlenej zpěvák, ale všechny nás překvapil, jak byl milý. Nejvíc jsem si ale užila natáčení trojky, protože jsme ji tři měsíce točili v Africe v Zimbabwe. To byl splněný sen. Sice jsme jí museli celou namluvit v angličtině, ale všechny dokončovací práce vznikaly přímo v srdci Hollywoodu. Navíc třetí díl získal dvě velmi významná ocenění na festivalech v USA,“ pyšní se herečka.

Další její stěžejní rolí byla Píšťalka ve filmu
Jak básníkům chutná život (1987) a
Konec básníků v Čechách (1993). „Vybrali si mě na základě konkurzu. Byla to strašně příjemná spolupráce s panem režisérem Kleinem a Pavlem Křížem, který byl hrozně fajn partner. Jako Píšťalka jsem prováděla návštěvníky po zámku a během natáčení jsem si skutečně jako princezna připadala.“

Málokdo ví, že Vejmělková vystudovala nejen herectví, ale i psychologii, které se v současnosti věnuje spíše než herectví. „Já si myslím, že každý herec je tak trochu psycholog, aby mohl hrát nějakou postavu. A vlastně každý psycholog musí být tak trochu herec, aby se dokázal vcítit do duševního rozpoložení svého pacienta. Takže se tyto profese hrozně hezky pojí. Já se už ale herectví věnovat nechci, mateřství jsem odkládala hodně dlouho a teď si ho chci plně vychutnat.“

Kromě toho si zahrála ještě jednu z hlavních rolí v seriálu Chlapci a chlapi (1988) nebo hlavní roli v psychologickém dramatu ze života drogově závislých lidí Suzanne (1996). Příběh má ještě i dnes velkou odezvu u samotných narkomanů, kterým je film pouštěn jako memento v psychiatrické léčebně v Bohnicích v rámci léčby.

Sama herečka říká: „Je mi líto, že tento film nemohl dosud český divák vidět. Pouštěl se jen na Slovensku. Přitom tam hrají takový vynikající herci jako Bolek Polívka nebo Maroš Kramár.“

V současné době, pokud Eva se svým manželem necestuje po světě, užívá si rodinného života v Havířově, kde mají společný dům s její sestrou a rodinou. „Společně tvoříme nerozlučnou komunitu, kde se všichni milují a to nás chrání před světem kolem,“ říká s vážnou tváří herečka.

Eva Vejmělková se po čtyřech letech vrací před kameru. Objeví se v seriálu Slovenské televize Rodinná tajemství. Druhým českým hercem, který dostal epizodní roli, je Sagvan Tofi.
V třicetičtyřdílném rodinném seriálu ze současnosti ztvární herečka těhotnou prostitutku.

"Myslíme si, že Eva Vejmělková je populární herečka, na Slovensku je známá a jsme rádi, že přijala naši nabídku," řekl člen vedení STV Branislav Zahradník.

Vejmělková, kterou proslavila zejména trilogie Fontána pro Zuzanu, má zatím za sebou jeden natáčecí den.

"Je to po mateřské první práce. Před tím jsem všechno odmítala a věnovala jsem se jenom dětem," řekla matka dvou dcer - čtyřleté Tary a Rity, které bude teprve rok.

"Jako návrat to ale neberu. Je to epizodní postava. Je to spíš milé setkání s lidmi, z nichž s některými se znám, a poznávám i nové, novou krev na Slovensku," dodala.

I když jsou Vejmělková a Tofi zatím jedinými českými herci, které televize přizvala ke spolupráci, Zahradník nevylučuje, že jich bude víc.

"Pokud bude seriál divácky úspěšný, chtěli bychom v něm pokračovat. Tato praxe, že se v epizodních rolích objevují známé tváře, se běžně používá, a myslím, že je správná," doplnil Zahradník.

Ze slovenských herců budou v seriálu dále účinkovat Dušan Cinkota, Leopold Haverl či Mária Kráľovičová. Kromě populárních herců chce dát televize příležitost i méně známým talentům.

Podle Zahradníka panuje totiž na Slovensku "hlad po nových tvářích". STV svěřila režii seriálu Petru Núňezovi, který režíroval i soutěž Slovensko hledá SuperStar.

Rodinná tajemství budou prvním původním seriálem STV od nástupu jejího nového vedení v roce 2003. "Předpokládáme, že bychom ho mohli umístit i na českém trhu. Rádi ho nabídneme některé české televizi, protože si myslíme, že má co říci i českému divákovi," řekl Zahradník.

Autor: ellucy, 201078

zdroj Osobnosti,cz

Eva Vejmělková se výrazně proměnila.

Eva Vejmělková se výrazně proměnila. Foto: Super.cz/Profimedia.cz

Poznáváte Píšťalku z Básníků? Na těchto fotkách má do múzy Štěpána Šafránka hodně daleko

16. července 2014 8:52

Herečka Eva Vejmělková (45) patřila v 80. letech k nejobdivovanějším hvězdám československého filmu a její plakáty byly tradiční výzdobou mládeneckých pokojů. I ona má ovšem ve svém repertoáru snímky, které by si na stěnu rozhodně nikdo nevylepil.

Hvězdná kariéra Evy Vejmělkové odstartovala v roce 1984, kdy si studentku ostravské konzervatoře vybral její pozdější životní partner Dušan Rapoš do filmu Fontána pre Zuzanu. Atraktivní blondýnku si oblíbila zejména mužská část publika, a patřila tak k nejobsazovanějším herečkám celé dekády.

V roce 1987 se objevila jako Píšťalka ve filmu Jak básníkům chutná život, který si dnes kdykoliv od 18 hodin do půlnoci můžete zdarma pustit na portálu Seznam.cz v rámci tradičních filmových střed.

Přestože se po boku Štěpána Šafránka v podání Pavla Kříže vystřídala spousta krásek, Eva Vejmělková patří k těm nezapomenutelným. Po třetích Básnicích Eva natočila seriál Chlapci a chlapi z vojenského prostředí, který z ní učinil hvězdu první velikosti. S koncem 80. let ovšem začala její kariéra uvadat.

Vejmělková si po revoluci zahrála v dalších dvou pokračováních Fontány pre Zuzanu, ta se ovšem setkala s rozporuplnými reakcemi. Zejména třetí díl, jehož děj se odehrává v Africe, je považován za definitivní tečku za její nadějnou kariérou. Eva dala přednost rodině a s Dušanem Rapošem si pořídila dvě dcery. Na snímcích z roku 2008 je znát, že výrazně přibrala a do sexsymbolu 80. let měla hodně daleko. V posledních letech se však její váha stabilizovala. 

Adam Chromý, Super.cz

Dušan Rapoš,*20.6.1953 - textař, scénárista, režisér

Dušan Rapoš je slovenský režisér, scenárista, textař a hudební skladatel. Manžel české herečky Evy Vejmělkové.

Vystudoval katedru žurnalistiky na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě (1975) a filmovou režii na bratislavské VŠMU (1982). V době studií pracoval jako novinář a redaktor v rozhlasu (Dobré ráno). Od roku 1982 pracoval v zpravodajském filmu a věnoval se tvorbě týdenníků. Kromě práce ve filmu se věnuje divadelní tvorbě, komponování hudby (např. balet Deti Titanicu) a textařství. V roce 1992 založil produkční spoločnost Welcome Film. V roce 2010 měla premiéru rocková opera Petr a Lucie (Pietro e Lucia), která vyzývá ke společnému zápasu lidí všech kontinentů proti mezinárodnímu terorismu.

Z prvního manželství má dcery Katarínu a Dušanu. S Evou Vejmělkovou má dve dcery, Taru a Ritu. Žije v Havířově.

zdroj Osobnosti,cz

14. listopadu 2014 • 12:00

Kam zmizela Eva »Píšťalka« Vejmělková (45)? Našli jsme ji! Její nová profese vám vyrazí dech

 

 
 
 

V šestnácti letech se rozjela její hvězdná kariéra. Eva se tak stala snem mnoha mužů. Její srdce však získal o mnoho let starší režisér a hudební skladatel Dušan Rapoš (61), kterého si v roce 2000 vzala v americkém Las Vegas. Nedlouho poté se jí narodila první dcera. Eva sekla s herectvím a stala se maminkou na plný úvazek.

Studium psychologie
V té době se také začala věnovat psychologii, kterou vystudovala na Univerzitě Palackého v Olomouci. Vejmělková se věnuje vedle psychoterapie i drogově závislým a hypnóze. A dokonce bude mít vlastní ordinaci. „V lednu otevírám svou soukromou psychologickou poradnu v Havířově, kde se budu věnovat psychoterapii a hypnóze, a moc se na tu práci těším. Vždy jsem chtěla pomáhat lidem,“ prozradila Eva, která nyní vydává svůj první román Růžové moře. Ten vychází z příběhu její mnohaleté psychologické praxe.

S Dušanem Rapošem, který ji pro film Fontána pro Zuzanu objevil na ostravské konzervatoři, má dvě dcery – Taru (13) a Ritu (10). Ty se zřejmě potatily. Ve volném čase totiž natáčejí a střihají své vlastní filmy.

Píše i pro operu
To, že se Eva chce autorské činnosti věnovat naplno, dokazuje i fakt, že s manželem pracuje na opeře-baletním dramatu Pietro e Lucia. Navíc pro něj sama napsala i text.

 

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář