Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kamila Moučková

13. 7. 2007

Kamila Moučková,*8.4.1928 - rozhlasová a televizní hlasatelka

         dcera komunistického novináře a politika Viléma Nového bývalá manželka herce M.Williga a bývalá životní partnerka Jiřího Zahajského. Studovala na reálném gymnáziu, po osvobození působila krátce jako herečka v oblastních divadlech v Teplicích a Jihlavě, pak jako hlasatelka pražského Čs.rozhlasu a hlasatelka a moderátorka zpravodajských pořadů Čs.televize.

         Mezitím zanechala v české kinematografii několik důkazů o své původní herecké profesi, hrála ve filmech: Zvony z rákosu, Slovo dělá ženu, Tereza. Délka polibku devadesát, Dva tygři.

         Za to, že se v období demokratického procesu podílela na protikomunistickém vysílání televize i rozhlasu, byla s nástupem normalizace z ČT propuštěna. V 70. a 80. letech pracovala v příležitostných zaměstnáních a další persekuci čella jako signatářka Charty 77 a aktivistka disentu. Počátkem 90. let působila znovu v ČST, od roku 1994 spolupracuje s různými  rozhlasovými stanicemi.

 

 

 

Kamila Moučková: Život ve všech barvách

Skutečně ji zná snad celý národ. Patřila k počátkům Československé televize, její jméno je spjato se živým zpravodajským vysíláním 21. srpna 1968, odkud ji přímo ze záběru odvedli ruští vojáci.

"Když mě oslovili tvůrci 13. komnaty, říkala jsem si, že o sobě už nemám co říct, že o mně lidé vědí snad všechno. Zjistila jsem, že tomu tak není," říká Kamila Moučková, jejíž komnatu tentokrát otvírá novinář Jan Lacina a režisérka Olga Sommerová.

 

Skutečně ji zná snad celý národ. Patřila k počátkům Československé televize, její jméno je spjato se živým zpravodajským vysíláním 21. srpna 1968, odkud ji přímo ze záběru odvedli ruští vojáci. Kdo se zajímal o její osud po odchodu z obrazovky, ví o následné více než desetileté "kariéře v lepení pytlíků".

 

Národ ji pamatuje i z proslulého balkonu Melantrichu v listopadu 1989, kde stála po boku Václava Havla či Marty Kubišové. Jiní vzpomínají na dobu, kdy oddávala na pražské Staroměstské radnici. Dnes ji vídáme v televizním pořadu Barvy života.

Sedmasedmdesát let nabitých událostmi, životními zvraty, vzlety a pády je hutné téma.

 

Kamilina třináctá komnata, dosud před světem ukrývaná, je plná vyznání, z nichž běhá mráz po těle: otevřeně mluvit o vztahu k otci, velkém komunistovi a šéfredaktorovi Rudého práva, o svém členství v KSČ, o odchodu dcery do zahraničí bez vyhlídky na to, že se s ní ještě uvidí, vyžaduje velkou dávku odvahy. Kamila ji má.

 

Objevila jste sama v sobě skrze ten film něco nového? Řekla jste si například, že jste v životě měla něco udělat jinak?

O jediné věci někdy takhle přemýšlím. Vždycky, když se mluvilo o emigraci, říkala jsem, že to pro mě není. Že bych tam umřela. Jednou jsem o tom mluvila s kamarádem a on říkal: "Zatímco jsi tady lepila pytlíky, mohla jsi být národu užitečná v BBC, Hlasu Ameriky nebo ve Svobodné Evropě." To bych, když se teď ohlédnu, možná změnila. Nebyla jsem tak statečná jako moje dcera, která ovdověla a se dvěma malými dětmi se odstěhovala do Velké Británie. Ve čtyřiceti tam odpromovala. Druhá dcera promovala tady v osmatřiceti. Syn se nedostal ani na průmyslovku.

 

Vaše vyznání před kamerou je působivé. O čem se vám mluvilo nejhůř?

O tátovi.

 

Máte mu dodnes za zlé to, jaký byl?

Jsou to zvláštní pocity, protože jsme si hodně podobní. Měl řadu špatných vlastností a jednou z nich byla ješitnost. Možná si fandím, když svou touhu být u všeho první a pouštět se stále do nových věcí - což byl jeden z důvodů mého přechodu z rozhlasu do televize - ješitností nenazývám. U otce to ale bylo patologické.

 

Šli jsme spolu třeba po ulici nebo do společnosti a lidé se ke mně hlásili a oslovovali mě jménem. A on, Vilém Nový, léta šéfredaktor Rudého práva, vysoký funkcionář KSČ, se cítil dotčený. "Co každý zdraví tebe?!" A já říkám: "Tati, vždyť každý večer lezu skrz obrazovku lidem do pokoje. To je dané mou profesí." O tátovi se mi špatně mluvilo. Ale Honza Lacina mě varoval předem: "Nesmíš se zlobit, ale budu do tebe šít strašným způsobem." Souhlasila jsem. Je to přece třináctá komnata.

 

Co jste cítila, když jste pak viděla výsledek? Mohla to být úleva nebo pocit očištění, když jste nahlas vyjádřila pocity, které ve vás celý život ležely?

Vidíte, to je otázka, kterou jsem si takhle nikdy nepoložila. Ale možná máte pravdu. Je to očistné. Když jsem poprvé viděla definitivní verzi a měla ji autorizovat, cítila jsem v některých momentech napětí. Nevěděla jsem,že se tam objeví archivní záběry mého otce, a neubránila se slzám. Byl velice inteligentní a výborný řečník. Ale jeho ješitnost a ambicióznost ho dovedla, kam ho dovedla. Až k tomu, že řekl o Palachovi, že se polil studeným ohněm a všechno bylo jen nahrané.

 

Vaše výpověď o otci je hodně silná. Jak se s tím člověk vyrovná? On zarytý komunista, a vy režimem pronásledovaná. Odpustila jste mu?

Moc ne, bohužel. Dorazil to svým výrokem o Palachovi. To je pro mě asi nejsilnější moment toho filmu. Pro diváky to možná budou archivní záběry tanků v ulicích podkreslené Dvořákovým Requiem. Z toho jsem měla husí kůži.

 

Takový dokument samozřejmě vnímá jinak divák a jinak ten, kdo před kamerou prožívá retrospektivu svého života. Vaše manželství s Jiřím Zahajským se rozpadlo po jednatřiceti letech. Přesto o něm mluvíte hezky...

 

Původně jsem o tom nechtěla mluvit vůbec, ale Olga Sommerová na tom trvala. Nemohla jsem mluvit jinak. Bez ohledu na všechny okolnosti zůstává faktem, že devětadvacet let z těch jednatřiceti bylo krásných - a to nelze vymazat. Jednadvacet let mě navíc ohromně podržel. To je prostě pravda.

 

Odmítla jste mluvit o některém tématu?

Nechtěla jsem mluvit o Kateřinině odchodu do Anglie. Její muž byl jako dopisovatel ČTK a Českého rozhlasu na poslední štaci v Londýně. Když zemřel, dostala britské vízum, které tehdy skoro nikomu neudělovali, a na jeho základě se legálně vystěhovala. Tady jí sebrali občanství. Odjížděla jako bezdomovec. Jela na letiště a vůbec nevěděla, co s nimi bude. To jsem nedokázala říkat na kameru. Bála jsem se, že budu brečet, a nechtěla jsem, aby to vyznělo lacině a sentimentálně...

 

Natočili jste momenty, které jste pak nechtěla pustit?

Ano. Bylo to o lásce, a to jsem pak považovala za příliš osobní a poprosila jsem Olgu, aby tu část vystřihla.


Zuzana Ptáčková

 

 

 


 

Zemřel Jiří Zahajský

Ani smrt Jiřího Zahajského (+68), milovaného muže, nesmířila dvě hercovy osudové ženy. Nereagovaly na sebe ani během pohřbu, do dnešní doby spolu nepromluvily.

 

S Kamilou Moučkovou žil herec 'na psí knížku' celých 31 let, Janu Brejchovou si vzal před 14 lety. A přestože zemřel, nepřátelství trvá.

 

"Není žádný důvod se vídat," sdělila Blesku břitce Moučková. Janě Brejchové její čin do smrti nezapomene, že jí navždy odloudila milovaného muže. Podle moderátorky Moučkové to byla od Brejchové i Zahajského zrada. A zrada dvou nejbližších lidí, ta se neodpouští.

 

Moučková věří jenom Tereze

 

Ještě před čtrnácti lety Kamila Moučková (79) zvala Janu Brejchovou (67) domů, kde žila s Jiřím Zahajským (+68) a považovala herečku za největší kamarádku. Dočkala se šokující zrady. Jiří se s Kamilou rozešel a vzal si Janu.

 

"Když jsme si se Zahajským v Konrádově na Kokořínsku koupili chalupu, Jana k nám často jezdila. Spala dokonce v mé posteli," vzpomíná Moučková. Nedává zaslepeně vinu jen Brejchové, připouští, že kdyby Zahajský sám nechtěl, Jana by nic nezmohla. "Viník není nikdy jenom jeden," přemítá legendární hlasatelka Pražského jara.

 

Teď se trápí, protože neví, kde bude její velká láska Zahajský pohřben. "Doufám, že mi to prozradí Terezka," věří Moučková dceři Jany Brejchové a Vlastimila Brodského. Tereza je prý jediná z 'Brejchů', kterou Kamila bere a má ji ráda. "Maminka mě poprosila, ať Kamile před pohřbem zavolám. Bylo to výslovné maminčino pozvání, ne moje," prozradila Blesku Tereza, která si s Kamilou tyká.

 

"Vždyť jsem Terezku viděla dřív, než její tatínek. Bróďa někde točil, a tak jsem byla v porodnici za Janou dřív než on," vzpomíná Moučková.

 


 

  

 

 

 

 

 

 

 

Zná nesčetně lidí, kteří poznamenali moderní dějiny naší země… a svým osobitým způsobem patří mezi ně. O politickém dění v roce 1968 a okupaci spojeneckými vojsky nás tehdy informovala jako přední zpravodajská hlasatelka Československé televize. Nedokázala neosobním a studeným hlasem přečíst informace o mrtvých a vzápětí předpověď počasí… Za svou angažovanost také hodně zaplatila, v profesním i soukromém životě. Zatímco její otec byl až do smrti skalním komunistou, ona i její děti měly cejch nepřítele.

Jak se vám žilo tolik desítek let s budovou ÚV KSČ za zády?

To je ale hezká otázka! Teď už je tam naštěstí ministerstvo dopravy a navíc – já už tady bydlím padesát let a tedy dřív, než se tu zabydlelo ÚV.

Jistě jste tu byli v bezpečí před kriminálníky- všude silná ochranka…

Tady to bylo bezvadné – když na ÚV bydlel Husák, tak tuhle ulici každý den uklízeli (luxovali! ne zametali!) a stříkali. Takže jsme žili v pěkném prostředí – ale s blbým sousedem.

Před hodinou jste se vrátila z natáčení v televizi – je to vaše třetí působení na obrazovce…

Poprvé to bylo v první den vysílání deníku Televizní noviny v říjnu 1956. To jsem přitom ještě dělala hlasatelku v rozhlase, ale od ledna 1957 už jsem byla televizní hlasatelkou na plný úvazek. Až do konce roku 1968, kdy mě vyrazili na hodinu. Čekalo mne na dvě stě výslechů (ale naštěstí jsem nikdy nebyl zavřená). V roce 1989 jsem byla mimosoudně rehabilitovaná a znovu jsem nastoupila v televizních novinách. Jenže jen na chvilku.

?????

Po půl roce mě vyrazili. Tentokrát řediteloval Jiří Kantůrek a ten mi to ani neřekl osobně (i když jsme spolu právě v 68. byli v televizní publicistice!). Zavolal si mě jen nějaký produkční a sdělil mi, že už mě nepotřebují.

Takže teď jste potřetí vstoupila do téže řeky?

To si mě televize před dvěma lety namluvila, abych dělala pořad pro seniory Barvy života. To je můj autorský pořad: vymyslela jsem ho a rok čekala, jestli dojde k realizaci. To byla taková shoda náhod: předávala jsem cenu Týtý a pak mě pozvali do pořadu Sama doma. S dramaturgyní Darjou Macákovou jsem si po natáčení povídala: že se toho pro malé děti dělá málo a pro staré lidi vůbec nic a je potřeba to (ale honem!) napravit. A ona slíbila, že to zkusí prosadit.

V roli moderátorky se střídáte s Olgou Čuříkovou…

Když jsem Barvy života začala dělat, tak jsem měla příšernou trému. V prvním pořadu jsem jektala zubama a taky jsem se hned na začátku divákům omluvila: že sice jsem starý mazák, ale je to stejné, jako kdyby Vaškovi Hudečkovi vzali na jednadvacet let housle a pak ho rovnou poslali na Pražské jaro! Po třetím nebo čtvrtém vydání jsem to dokonce chtěla vzdát: natočit dva hodinové pořady za jeden den, to nemůžu. Vždyť mám v jednom pořadu taky čtyři, pět hostů a musím se na ně připravit! Tak jsem se dohodla s Olinkou, protože vím, že je to holka chytrá.

Hodně se od sebe lišíte…

Je pravda, že já jsem bezprostřednější a ona taková profesorská, má ovšem krásnou akurátní češtinu. Takže když jí řeknu: „Olinko, brzdi!“ , tak mi odpoví: „Víš, Kamčo, když já jsem takový slušňák!“ Každá to děláme po svém, ale obě moc rády.

Co dělají vaše děti – taky osudovou televizi?

Kdepak! Především: kvůli mně nemohly studovat. Takže Káča promovala až ve čtyřiceti letech - v Anglii na filosofii a ještě si udělala státnici z ruštiny. Do Británie odešla po smrti svého muže Jiřího Frodla (také disidenta). Protože Jiří pracoval pro zahraniční tiskové agentury v Londýně, tak jí Britové pomohli vycestovat i s oběma holčičkami. Ty už jsou dneska dospělé: 26 a 24 let. Káča se po revoluci vrátila (se svým britským přítelem) a má dům u Mělníka, její dcery zůstaly v Británii. Ale sem strašně rády jezdí.

Bára se brzo vdala a ve dvaceti letech měla dítě s Michalem Stránským (který pak emigroval, ona pryč nechtěla). Vystudovala střední a vysokou hotelovou školu - a čepuje v jedné hospodě u Kytína pivo. Cítí se tam dobře

Ondra na svou maminku „dojel“ nejvíc. „Syn paní Moučkové že by šel studovat? Ani náhodou!“ Takže má základní školu, vyučil se leteckým mechanikem – a znovu: „Syn paní Moučkové že by šel na letiště? Ani náhodou!“ Takže dělal v hangáru, kde málem přišel o uši, tak se namíchnul a vlezl do metra, tam měl jako předák dva těžké úrazy. Naštěstí po roce 1989 si ho jeden náš známý, který šel dělat na českou misi při OSN ve Vídni, vzal sebou jako správce budov. Teď je Ondra v Berlíně.

Kdybyste svůj život mohla vrátit – čemu byste se kvůli dětem vyhnula?

Ničemu, jsem přesvědčená, že všechno bylo dobře. Za celý život jsem neslyšela jediné! jediné slovo o tom, že kvůli mně něco nemohly! Nikdy mi to nevyčetly - a já nejlíp vím, jaká jsem: ve znamení Berana, hlavou proti zdi, mluvím dřív než myslím (ale zase v sobě nenosím zlobu).

Vám komunisti zničili život ve čtyřiceti …

… a ve chvíli, kdy jsem si začala myslet, že už něco trošku umím. Jednadvacet let! … Možná bych vrátila chvíli, kdy jsem se rozhodovala, jestli jít nebo nejít do emigrace. Nakonec jsem myla schody, lepila pytlíky, prodávala hercům kafe… Vždyť já jsem mohla jít do Svobodné Evropy, Deutsche Welle nebo Hlasu Ameriky a dělat tam svou profesi. V té době jsem měla kredit. Lidé mi věřili, znali můj charakteristický chraplavý hlas…

…ale měli by pocit, že jste je opustila a nechala je v té morální bídě samotné.

Ano, má to tenhle podtext.

Já jsem rok 68 prožila jako studentka – a mám jej spojeným s vaším hlasem. Podruhé jste mě rozplakala, když jsme v roce 89 stály pár metrů od sebe na Václavském náměstí – vy na balkóně Melantrichu, já na balkóně Akademie věd…

…a zpívaly jsme hymnu a řvaly přitom, co? Z jedné strany mě držel za ruku Jirka Hanzelka, za druhou Čestmír Císař a já jsem rozčilením jen chraptěla a nechtěla jít před lidi. Jenže Jirka mi dal pusinku na tvář a řekl: „Kamilko, ty musíš!“ a já vylezla na balkón a viděla jsem divadlo světa. Nikdy nic silnějšího už nebude. A ten narvaný Václavák skandoval: „Ka-mi-la, Ka-mi-la!“

Jenže čekat na takovou chvíli jednadvacet let… To už jste za sebou měla dva rozvody a doma tři děti…

Snažila jsem se stihnout dělat dobře práci, manželku i matku a rvala jsem se s tím opravdu jako Beran. Nikdy jsem děti neodložila – přestože jsem v televizi nastupovala, když bylo Ondřejovi šest neděl! Pravda, měla jsem paní, která s nimi chodila ven: ale ode mne měli vypráno, navařeno, připravené balíčky se svačinami… V noci jsem rovnala komínky s prádlem a tričky, připravovala hrnky, aby (když už byla starší) Káča zalila čaj.

Byla jste svým způsobem výjimečná – proto nevyšla vaše manželství? Měli vedle vás chlapi mindrák?

Prvního muže jsem si brala v devatenácti, byl to herec Miloš Willig, a za rok jsme se rozvedli kvůli našemu rodinnému příteli, medikovi Moučkovi. Ten si měl vzal s miminkem Káčou a opustil nás po jedenácti letech s holčičkou, kterou otčím v šestnácti vyhodil z domu a já ji vzala k nám. Dáša se nejdřív starala jen o Ondru, toho vychovala a dodnes ho považuje za svého syna, ale pak bohužel dělala chůvu i mému muži. Jí jsem to nikdy neměla za zlé, za zlé jsem to měla doktoru Moučkovi. Teď, když je Moučka po smrti, se stýkáme: mně děti říkají máma nebo mami a jí říkají mamča.

Ale vy jste přece také měla několik „maminek“…

Nejdřív babičku Kuličku, která mě vychovávala od peřinky, protože maminka s tatínkem pořád jezdila po nějakých schůzích. Mojí válečnou maminkou (to byl otec v emigraci a maminka v koncentráku) se stala v Polné paní Svatošová, manželka zubního dentisty.

Už jste tátovi odpustila jeho komunistickou zarputilost?

Můj táta byl celoživotní komunistický funkcionář Vilém Nový, jeho rodina byla vždycky politická. Maminka z lásky k němu převzala jeho orientaci. Když mi bylo jedenáct, přišli fašisti: táta emigroval do Anglie a maminku jako manželku emigranta zavřeli. Když se po válce vrátila, zůstala s dvěma holkama sama. Táta si totiž s sebou přivezl přítelkyni. Ale maminka ho stejně ho milovala. Až do své smrti.

Zasloužil si to?

No, moc ne. Když mi bylo sedmnáct a sestře jedenáct, tak se nám maminka přiznala, že chtěla přežít Ravensbruk samozřejmě také kvůli nám, ale hlavně kvůli tátovi. Boží mlýny však mlely rychle – v padesátých letech ho soudruzi zavřeli na pět let za to, že neemigroval do Moskvy, ale na západ a že kdoví, jestli není špion.

Odpustil to svým soudruhům?

Samozřejmě… a dál zůstal skalním komunistou. Strašně jsme se celý život hádali a v osmašedesátém a po okupaci jsme spolu ani nemluvili.

To už jste žila s hercem Jiřím Zahajským…

To byl krásný vztah a trval jednatřicet let. Před deseti lety mi Jirka vrátil klíče od bytu a odešel k Janě Brejchové. Nechci o tom mluvit.

Ale i to je vzácné, mít tak velkou lásku…

Měla jsem to štěstí. Nemohla jsem se z jeho odchodu vzpamatovat pět let.

Vrátila jste se znovu do veřejného života a potkáváte se s lidmi, kteří měli za normalizace dlouhé prsty a mají je dál…

Jenže já v sobě neumím nosit zlobu. Vím o dvou lidech, kteří udávali a vědomě ubližovali – těm odpustit nedovedu. Ale každý máme svou životní laťku jinde… ať si to každý srovná v hlavě sám.

Takže někdo podepsal Chartu a jiný Antichartu - a je to jedno?

To ne. Já byla mezi prvními, kdo podepsali Chartu. Ale nemám nikomu za zlé, že ji nepodepsal. A zase na druhé straně – například zrovna Jiří Zahajský je jedním z těch, který nepodepsal ani jedno.

Brečely jsme spolu v listopadu 89 – máme kvůli politice brečet zas?

Ne! Já jsem za rok 89 vděčná, vždyť jsme si všichni mysleli, že je to na doživotí! A stalo se neuvěřitelné! Jsem samozřejmě naštvaná na spoustu věcí – ale pokud někdo jen sedí na zadku a nadává, že to stojí za … a všechno je špatně, tak na to nemá právo.

 

Zdroj: Časopis Naše rodina

 

 

Kamila Moučková: Mohla jsem být odvážnější

Na začátku roku si Kamila Moučková odnesla televizní cenu Týtý.

 

Středa 11.6. 2008, 11:00

Za své ideály obětovala milovanou práci i přízeň otce. Přesto si Kamila Moučková (80) myslí, že mohla udělat víc.

Stála u počátků Československé televize, účastnila se živého zpravodajského vysílání 21. srpna 1968 a přímo ze záběru ji odvedli ruští vojáci. Národ si ji pamatuje z proslulého balkonu Melantrichu v listo­padu 1989, kde stála po boku Václava Havla či Marty Kubišové, ale i jako zhrzenou bývalku Jiřího Zahajského. Zážitky Kamily Moučkové by vydaly na několik životů...
 

Odkojena komunismem

Její otec byl velký komunista, šéfredaktor Rudého práva. Jako malá holčička s ním jednou dokonce navštívila Klementa Gottwalda a on ji pohoupal na kolenou. Jakmile však povyrostla a nabrala rozum, začala se svému otci rychle vzdalovat. Nejen pro rozdílné politické přesvědčení, ale i kvůli povahám, které se snášely asi jako oheň a voda. „Jedna z otco­vých špatných vlastností byla ješitnost.

Možná si fandím, ale u otce byla přímo patologická,“ naráží na jablko sváru Moučková. „Šli jsme třeba spolu po ulici nebo do společnosti a lidé se ke mně hlásili a oslo­vo­vali mě jménem. A on, Vilém Nový, šéfredaktor a vysoký funkcionář KSČ, se cítil dotčený. ‚Co každý zdraví tebe?‘ A já říkám: ‚Tati, vždyť každý večer lezu skrz obrazovku lidem do pokoje. To je dané mou profesí‘,“ vysvětluje Mouč­ková, která na své veřejné aktivity tvrdě doplatila.
 

Za to, že se v období demokratického procesu podílela na protikomunistickém vysílání televize i rozhlasu, byla s ná­stupem normalizace z ČT odvedena přímo z tele­vizního záběru. „Čekaly mě desítky výslechů, za mříže mě ale naštěstí nezavřeli. Strašné bylo, že ve chvíli, kdy jsem vlastně začala mít pocit, že už něco trošku umím, musela jsem se své profese vzdát.“ Na následujících deset let byla odsouzena jen k pří­ležitostným pracím, jako je mytí schodů, lepení pytlíků nebo prodej kafe hercům. Ke své práci v rozhlase a televizi se mohla vrátit až po roce 1989 ve svých 62 letech.
 

Manželské ztráty

Moučková zažívala častá země­třesení ale i v soukromém životě... S prvním manželem, hercem Milošem Willigem, se rozvedla, sotva
porodila dceru Kateřinu, a vza­la si medika Josefa Moučku. S ním měla další dvě děti, Báru a Ondru. Doč­ka­la se však zklamání. „Odešel s šestnácti­le­tou holčičkou, kterou otčím vyhodil z domu, a tak jsem ji vzala k nám.
 

Nejdřív se starala jen o malého Ondru, ale pak bohužel dělala chůvu i mému muži,“ vzpomíná Kamila Mou­čková. Nejdelší vztah prožila s Jiřím Zahajským, který jí byl oporou v nejtěžším období, kdy nemohla vystupovat v médiích. Byli spolu jednatřicet let - dokud jí muže neodlákala kamarádka, herečka Jana Brej­cho­vá. „Jana k nám často jezdila na chalupu. Spala dokonce v mé posteli,“ vzpomíná Moučková.
 

Objektivně však připouští, že kdyby Zahaj­ský sám nechtěl, Jana by nic nezmohla. „Viník není nikdy jen jeden,“ přemítá legendární hlasatelka. S kamarádkou už se nikdy neudobřila. Dobrý vztah má jen s její dcerou Terezou Brod­skou. „Vždyť jsem Terezku viděla dřív než její tatínek. Bróďa totiž právě někde točil, a tak jsem byla v po­rodnici za Janou dřív než on,“ říká Moučková.
 

Hlas Ameriky neposlechla

I s dětmi si Kamila užila své. Dcera Kateřina se vdala za novináře z ČTK a Českého rozhlasu Jiřího Frolda, ale brzy ovdověla. Když zemřel, dostala britské vízum, které bylo tehdy téměř nemožné získat, a legálně se vystěhovala. Jenže tak přišla o československé občanství.
 

„Odjížděla jako bezdomovec. Jela na letiště a vůbec nevěděla, co s ní bude,“ vypráví Moučková o zážitku, který jí ještě dnes vhání slzy do očí. I přes všechny životní trable však hlasatelka nelituje žádných rozhodnutí. Svědomí jí hlodá jen jediná věc: „Vždycky, když se mluvilo o emigraci, říkala jsem, že to pro mě není.
 

Umřela bych tam. Jednou jsem o tom mluvila s kamarádem a on říkal: ‚Zatímco jsi tady lepila pytlíky, mohla jsi být národu užitečná v BBC, Hlasu Ame­riky nebo ve Svobodné Evropě.‘ To bych, když se teď ohlédnu, možná změnila. Nebyla jsem tak odvážná jako moje dcera, která se vydala na pospas osudu a odjela do neznáma...“
 

Zlomky ze života:

>> Mládí: Narodila se 8. 4. 1928 v Jihlavě jako prvorozená dcera. Studovala na reálném gymnáziu, po osvobození působila krátce jako herečka v oblastních divadlech v Teplicích a Ji­hla­vě, později se také objevila ve filmech Zvony z rákosu, Slovo dělá ženu a z poslední doby Bestiář.
 

>> V posledních letech jsme ji mohli vídat v televizi jako moderátorku pořadu pro seniory Barvy života.

(ela, Jackie)Super,cz

Programoví hlasatelé zmizeli z obrazovky prvního ledna roku 2006. Kam se poděli a co od skončení hlasatelství dělali?
 

 

Prvního ledna roku 2006. Toho dne zmizeli z obrazovek programoví hlasatelé.

Definitivně zanikla profese, která byla součástí televize od samého začátku. 

Co se stalo s tvářemi, které nás provázely vysíláním desítky let? Kdo z nich zůstal v televizi a kdo odešel? Nedělní Blesk vypátral, jak dnes žijí legendy z řad hlasatelů České a Československé televize.

Kamila Moučková
Donedávna moderovala pořad pro seniory Barvy života. V dubnu letošního roku byla během vyhlašování cen TýTý 2008 slavnostně uvedena do Dvorany slávy.

Zdroj:Blesk,c.z

Kamila Moučková trpí, protože neví, kde je její životní láska pohřbenáFoto: abl
 
 

Brejchová před Moučkovou tají hrob Zahajského

 
 
Dnes 05:00
 
Přiblížil se svátek Památky zesnulých a lidé navštěvují hroby svých blízkých. Kamila Moučková (81) ale nemá kam položit kytku. Dva roky po pohřbu Jiřího Zahajského (†68), s nímž prožila 31 společných let, vůbec netuší, kde spočívá.
 

„Nevím, kde je pohřbený, Jana Brejchová mi to nikdy neřekla,“ svěřila Moučková Blesku. Brejchová jí před šestnácti lety ukradla muže jejího života a teď jí navíc tají, kde má hrob.

Zní to neuvěřitelně, ale hlasatelka Kamila Moučková dodnes nemohla položit kytku na hrob svého životního partnera Jiřího Zahajského. To si Kamila Moučková nezasloužila. Nejenže jí nejlepší kamarádka Brejchová, které často půjčovala vlastní postel k přespání, odloudila muže. Nyní ji trápí tím, že tají místo posledního odpočinku Jiřího Zahajského.

 

„Máma to nedává najevo, ale hrozně trpí,“ přiznal Blesku hlasatelčin syn Ondřej. „Jana jí strašně ublížila a ona se trápí. Přitom máma toho pro Janu za celý život tolik udělala. To je odplata za její dobro,“ dodal s tím, že měli několik tipů, kde by mohl být Zahajský uložen. Nemíní se ale ponižovat tím, že budou pročesávat jednotlivé hřbitovy. Přitom celou rodinu pochopitelně zajímá, zda aspoň Brejchová o hrob patřičně pečuje, když už jim nechce prozradit, kde se nachází.


Jinak má Kamila Moučková kolem své bývalé nejlepší kamarádky Brejchové jasno. „Boží mlýny,“ řekla hlasatelka lakonicky, když se dočetla, že Brejchová trpí roztroušenou sklerózou.

Autor: Hana Höschlová
Zdroj: Blesk,cz  31.10.2009
 
Legendární hlasatelka srpnových událostí roku osmašedesátého Kamila Moučková se narodila v Jihlavě r. 1928 v rodině zaníceného komunisty Viléma Nového. Po válce a studiích učinkovala několik sezón v oblastních divadlech v Jihlavě a v Teplicích - ZVONY Z RÁKOSU (1950), SLOVO DĚLÁ ŽENU (1952), TEREZA (1961), DVA TYGŘI (1966), TĚCH NĚKOLIK DNŮ (1968), ovšem jejím životním posláním se stal hlasatelský pultík v televizi, kterým si téměř denně nacházela cestičku k srdcím českých diváků.

A jak by ne, když r. 1956 stála u zrodu historicky prvních Televizních novin. Paradoxně tak v rodině docházelo k bouřlivým střetům - otec, velký funkcionář a šéfredaktor Rudého práva a dcera, pozdější disidentka, která v pohnutém srpnu 68 zvěstovala paralyzovanému národu, že jsme byli potupně "osvobozeni" spojeneckými vojsky Varšavské smlouvy. Během živého a spontánního vysílání ji přímo ze studia odvedli sovětští vojáci a Moučkové slibně se rozvíjející kariéra byla na dlouhá léta násilně přervána. Ostatně i se svým otcem se rozešla nejen názorově a cestu již k sobě nenašli - velmi sugestivně na své životní strasti vzpomněla K. Moučková ve své 13.komnatě.

S nálepkou nežádoucí a nepohodlné osoby se rázem stala studovaná dělnice, lepící pytlíky - a i přesto signatářka Charty 77. Teprve sametová revoluce pozdvihla opět hlasatelku Moučkovou na balkon Mellantrichu, kde společně s Martou Kubišovou a Václavem Havlem promlouvali k nadšeným masám. I v soukromém životě neměla K. Moučková zrovna na růžích ustláno -j ako velmi mladá si vzala kolegu Miloše Williga, avšak krátce po narození dcery Kateřiny (která v r. 1968 emigrovala s malými dětmi do Anglie) se manželé rozvedli. Ani druhý svazek s lékařem Josefem Moučkou nebyl šťastný - přesto, že se jim narodila dcera Barbora a syn Ondřej, manželství ztroskotalo na mužových nevěrách. Osudovým mužem se K. Moučkové stal o 11 let mladší herecký kolega Jiří Zahajský, se kterým, jak sama říká, prožila nádherných 30 let - bohužel, jí ho odloudila její nejlepší kamarádka Jana Brejchová. Tuto velkou křivdu a zradu nejbližších v sobě Moučková nese dodnes, třebaže J. Zahajský je již dva roky po smrti.

Dnes se tato vitální osmdesátnice podílí na moderování v několika rádiích, nedávno si "střihla" roli v BESTIÁŘI (2008) a v nostalgickém snímku PAMĚTNICE (2009). Je držitelkou Ceny TýTý z r. 2008.

Autor: angelika1964
Zdroj:FDb.cz
 

Kamila Moučková: Úraz mi znetvořil ucho! Skoro neslyším!

Legendární televizní hlasatelka Kamila Moučková (81) téměř přišla o sluch a je odkázána na naslouchadlo! „Prodělala jsem úraz ucha, špatně slyším, musíte mluvit hodně nahlas,“ prosí Moučková všechny, kdo na ni mluví. „Mám znetvořený bubínek,“ dodává Moučková, která kvůli uchu prodělala už osm lékařských zákroků!

Precizní projev a vytříbenou mluvu moderátorky, která byla po roce 1968 režimem zakázána a na obrazovky se mohla vrátit až po revoluci, narušuje fakt, že špatné slyší. „Já jsem po úrazu pravého ucha. Osmkrát mi píchali pravé ucho a mám úplně znetvořený bubínek,“ přiznala deníku Aha! Moučková, která už čtvrtým rokem zasedá v kolegiu divadelních cen Thálie. Je tedy nutné, aby zhlédla co nejvíc divadelních, muzikálových i tanečních představení, což není s postižením sluchu jednoduché. „Samozřejmě hůř slyším, lidé musí artikulovat, abych věděla, co říkají. Dávám si na to pozor,“ říká Moučková.

Lékaři však zdravotní stav herečky nepodceňují. „V případě, že je bubínek perforovaný, neklade odpor zvukovým vlnám, a není tedy při zvukových impulsech rozkmitáván,“ vysvětluje ušní lékař Petr Novák s tím, že k poškození dochází úrazem nebo častými záněty. Pokud je bubínek poškozený, pacient trpí ztrátou sluchu. „Vždy záleží na rozsahu poškození bubínku. Hlasitější zvuky tito lidé obvykle slyšet mohou, proto jim jsou doporučovány sluchové pomůcky – naslouchadla,“ dodává doktor Novák.

 

 

Autor: (Eva KREMSEROVÁ)
Aha! –20.01.2010, 5:00

Hlasatelská legenda Kamila Moučková: Kolaps v divadle!

undefined
Kamila Moučková  Foto: Aha! – Martin Pekárek
 
Jindy vitální hlasatelka Kamila Moučková (82) v sobotu večer zkolabovala krátce před předáváním cen Thálie!
„Je mi hrozně zle. Mám vysokou horečku a motá se mi hlava,“ stihla si ještě legendární televizní hlasatelka postěžovat své kamarádce, herečce Miriam Kantorkové (76).

Její stav se ale během chvíle zhoršil natolik, že na ni šly mdloby a sotva stála na nohou! Bledou a zesláblou Moučkovou tak ještě před začátkem ceremonie museli z Národního divadla urychleně odvézt.

Nyní je v domácím léčení ve stabilizovaném stavu.

Zdroj:Aha  28.3.2011
Autor: nik

Kamila Moučková si v životě prožila své.

Kamila Moučková si v životě prožila své. Foto: www.hermina.cz

Známe největší tajemství Kamily Moučkové: Dítě, které čekala s Jiřím Zahajským, si nechala vzít

1. prosince 2011 5:55

Kamila Moučková (83) se v pořadu Příběhy slavných svěřila s jedním ze svých největších bolů. Se svým dlouholetým životním partnerem Jiřím Zahajským, s nímž žila celých 31 let, v roce 1968 otěhotněla. Ale protože už tehdy měla tři děti a období nebylo právě příznivé, rozhodla se, že si dítě nenechá a zvolila potrat.

 

„Tenkrát to pro mě bylo tak strašně náročný. Měla jsem pocit, že si to nemůžu dovolit,“ vzpomíná na dobu, kdy se rozhodovala, zda si čtvrtého potomka nechá nebo ne. Když se rozhodla, že půjde na potrat, její partner ji podpořil. „Jirka se zachoval fantasticky. Já jsem mu to řekla a ptala jsem se, co s tím, když mám už tři děti. A on řekl, že je to věc ženský. Že samozřejmě chlap, když miluje ženskou, tak s ní chce mít dítě, ale že snad není všem dnům konec,“ vzpomíná na slova svého partnera. Společných potomků se však už nedočkali. Jiří Zahajský později již děti nikdy neměl.

Osud totiž Kamile Moučkové přichystal ještě jednu drsnou zkoušku. Její milovaný muž ji po dlouhých letech opustil a odešel k její nejlepší přítelkyni, herečce Janě Brejchové. „Jirku jsem strašně milovala. Když odešel k Janě, byla to pro mě největší rána v životě. Byla to dvojitá rána od kamarádky a od mého milovaného člověka,“ vyznala se Moučková. 

 Lucie Sieglová, Super,cz

Hlasatelka Kamila Moučková: Opila se a řádila!

undefined
Kamila Moučková se opila a řádila.  Foto: Aha! – David Kundrát
 
Z účastníků Školního výletu je třetí nejstarší, hned po Oldřichu Velenovi a Lubomíru Lipském, na premiéře ovšem slavná televizní hlasatelka Kamila Moučková (83) ukázala, že má pořád energie na rozdávání.
  Ještě před projekcí se stihla v kavárně kina opít a v rozšafné náladě se pak s každým dychtivě vítala a neustále vyplazovala jazyk. Moučková by přitom alkohol pít vůbec neměla! Nejen vzhledem k věku, ale také proto, že bere prášky na bolavou páteř.

„Se*u na to, vždyť je mi 83 let! Ta páteř mě bolí pořád, chodím neustále na rehabilitace. Občas se mi stane, že ráno vůbec necítím pravou ruku,“ řekla ale Moučková, která v komedii hraje svoji jmenovkyni – Kamilu. „Moc se mi to líbilo, ten film smrdí člověčinou,“ dodala zvesela.Autor: lbp
Zdroj: AHA,cz  24.2.2012
 

 

Kamila Moučková: Mohla jsem být odvážnější

Na začátku roku si Kamila Moučková odnesla televizní cenu Týtý.

 

Středa 11.6. 2008, 11:00

Za své ideály obětovala milovanou práci i přízeň otce. Přesto si Kamila Moučková (80) myslí, že mohla udělat víc.

Stála u počátků Československé televize, účastnila se živého zpravodajského vysílání 21. srpna 1968 a přímo ze záběru ji odvedli ruští vojáci. Národ si ji pamatuje z proslulého balkonu Melantrichu v listo­padu 1989, kde stála po boku Václava Havla či Marty Kubišové, ale i jako zhrzenou bývalku Jiřího Zahajského. Zážitky Kamily Moučkové by vydaly na několik životů...
 

Odkojena komunismem

Její otec byl velký komunista, šéfredaktor Rudého práva. Jako malá holčička s ním jednou dokonce navštívila Klementa Gottwalda a on ji pohoupal na kolenou. Jakmile však povyrostla a nabrala rozum, začala se svému otci rychle vzdalovat. Nejen pro rozdílné politické přesvědčení, ale i kvůli povahám, které se snášely asi jako oheň a voda. „Jedna z otco­vých špatných vlastností byla ješitnost.

Možná si fandím, ale u otce byla přímo patologická,“ naráží na jablko sváru Moučková. „Šli jsme třeba spolu po ulici nebo do společnosti a lidé se ke mně hlásili a oslo­vo­vali mě jménem. A on, Vilém Nový, šéfredaktor a vysoký funkcionář KSČ, se cítil dotčený. ‚Co každý zdraví tebe?‘ A já říkám: ‚Tati, vždyť každý večer lezu skrz obrazovku lidem do pokoje. To je dané mou profesí‘,“ vysvětluje Mouč­ková, která na své veřejné aktivity tvrdě doplatila.
 

Za to, že se v období demokratického procesu podílela na protikomunistickém vysílání televize i rozhlasu, byla s ná­stupem normalizace z ČT odvedena přímo z tele­vizního záběru. „Čekaly mě desítky výslechů, za mříže mě ale naštěstí nezavřeli. Strašné bylo, že ve chvíli, kdy jsem vlastně začala mít pocit, že už něco trošku umím, musela jsem se své profese vzdát.“ Na následujících deset let byla odsouzena jen k pří­ležitostným pracím, jako je mytí schodů, lepení pytlíků nebo prodej kafe hercům. Ke své práci v rozhlase a televizi se mohla vrátit až po roce 1989 ve svých 62 letech.
 

Manželské ztráty

Moučková zažívala častá země­třesení ale i v soukromém životě... S prvním manželem, hercem Milošem Willigem, se rozvedla, sotva
porodila dceru Kateřinu, a vza­la si medika Josefa Moučku. S ním měla další dvě děti, Báru a Ondru. Doč­ka­la se však zklamání. „Odešel s šestnácti­le­tou holčičkou, kterou otčím vyhodil z domu, a tak jsem ji vzala k nám.
 

Nejdřív se starala jen o malého Ondru, ale pak bohužel dělala chůvu i mému muži,“ vzpomíná Kamila Mou­čková. Nejdelší vztah prožila s Jiřím Zahajským, který jí byl oporou v nejtěžším období, kdy nemohla vystupovat v médiích. Byli spolu jednatřicet let - dokud jí muže neodlákala kamarádka, herečka Jana Brej­cho­vá. „Jana k nám často jezdila na chalupu. Spala dokonce v mé posteli,“ vzpomíná Moučková.
 

Objektivně však připouští, že kdyby Zahaj­ský sám nechtěl, Jana by nic nezmohla. „Viník není nikdy jen jeden,“ přemítá legendární hlasatelka. S kamarádkou už se nikdy neudobřila. Dobrý vztah má jen s její dcerou Terezou Brod­skou. „Vždyť jsem Terezku viděla dřív než její tatínek. Bróďa totiž právě někde točil, a tak jsem byla v po­rodnici za Janou dřív než on,“ říká Moučková.
 

Hlas Ameriky neposlechla

I s dětmi si Kamila užila své. Dcera Kateřina se vdala za novináře z ČTK a Českého rozhlasu Jiřího Frolda, ale brzy ovdověla. Když zemřel, dostala britské vízum, které bylo tehdy téměř nemožné získat, a legálně se vystěhovala. Jenže tak přišla o československé občanství.
 

„Odjížděla jako bezdomovec. Jela na letiště a vůbec nevěděla, co s ní bude,“ vypráví Moučková o zážitku, který jí ještě dnes vhání slzy do očí. I přes všechny životní trable však hlasatelka nelituje žádných rozhodnutí. Svědomí jí hlodá jen jediná věc: „Vždycky, když se mluvilo o emigraci, říkala jsem, že to pro mě není.
 

Umřela bych tam. Jednou jsem o tom mluvila s kamarádem a on říkal: ‚Zatímco jsi tady lepila pytlíky, mohla jsi být národu užitečná v BBC, Hlasu Ame­riky nebo ve Svobodné Evropě.‘ To bych, když se teď ohlédnu, možná změnila. Nebyla jsem tak odvážná jako moje dcera, která se vydala na pospas osudu a odjela do neznáma...“
 

Zlomky ze života:

>> Mládí: Narodila se 8. 4. 1928 v Jihlavě jako prvorozená dcera. Studovala na reálném gymnáziu, po osvobození působila krátce jako herečka v oblastních divadlech v Teplicích a Ji­hla­vě, později se také objevila ve filmech Zvony z rákosu, Slovo dělá ženu a z poslední doby Bestiář.
 

>> V posledních letech jsme ji mohli vídat v televizi jako moderátorku pořadu pro seniory Barvy života.

(ela, Jackie)Super,cz

Programoví hlasatelé zmizeli z obrazovky prvního ledna roku 2006. Kam se poděli a co od skončení hlasatelství dělali?
 

 

Prvního ledna roku 2006. Toho dne zmizeli z obrazovek programoví hlasatelé.

Definitivně zanikla profese, která byla součástí televize od samého začátku. 

Co se stalo s tvářemi, které nás provázely vysíláním desítky let? Kdo z nich zůstal v televizi a kdo odešel? Nedělní Blesk vypátral, jak dnes žijí legendy z řad hlasatelů České a Československé televize.

Kamila Moučková
Donedávna moderovala pořad pro seniory Barvy života. V dubnu letošního roku byla během vyhlašování cen TýTý 2008 slavnostně uvedena do Dvorany slávy.

Zdroj:Blesk,c.z

Kamila Moučková trpí, protože neví, kde je její životní láska pohřbenáFoto: abl
 
 

Brejchová před Moučkovou tají hrob Zahajského

 
 
Dnes 05:00
 
Přiblížil se svátek Památky zesnulých a lidé navštěvují hroby svých blízkých. Kamila Moučková (81) ale nemá kam položit kytku. Dva roky po pohřbu Jiřího Zahajského (†68), s nímž prožila 31 společných let, vůbec netuší, kde spočívá.
 

„Nevím, kde je pohřbený, Jana Brejchová mi to nikdy neřekla,“ svěřila Moučková Blesku. Brejchová jí před šestnácti lety ukradla muže jejího života a teď jí navíc tají, kde má hrob.

Zní to neuvěřitelně, ale hlasatelka Kamila Moučková dodnes nemohla položit kytku na hrob svého životního partnera Jiřího Zahajského. To si Kamila Moučková nezasloužila. Nejenže jí nejlepší kamarádka Brejchová, které často půjčovala vlastní postel k přespání, odloudila muže. Nyní ji trápí tím, že tají místo posledního odpočinku Jiřího Zahajského.

 

„Máma to nedává najevo, ale hrozně trpí,“ přiznal Blesku hlasatelčin syn Ondřej. „Jana jí strašně ublížila a ona se trápí. Přitom máma toho pro Janu za celý život tolik udělala. To je odplata za její dobro,“ dodal s tím, že měli několik tipů, kde by mohl být Zahajský uložen. Nemíní se ale ponižovat tím, že budou pročesávat jednotlivé hřbitovy. Přitom celou rodinu pochopitelně zajímá, zda aspoň Brejchová o hrob patřičně pečuje, když už jim nechce prozradit, kde se nachází.


Jinak má Kamila Moučková kolem své bývalé nejlepší kamarádky Brejchové jasno. „Boží mlýny,“ řekla hlasatelka lakonicky, když se dočetla, že Brejchová trpí roztroušenou sklerózou.

Autor: Hana Höschlová
Zdroj: Blesk,cz  31.10.2009
 
Legendární hlasatelka srpnových událostí roku osmašedesátého Kamila Moučková se narodila v Jihlavě r. 1928 v rodině zaníceného komunisty Viléma Nového. Po válce a studiích učinkovala několik sezón v oblastních divadlech v Jihlavě a v Teplicích - ZVONY Z RÁKOSU (1950), SLOVO DĚLÁ ŽENU (1952), TEREZA (1961), DVA TYGŘI (1966), TĚCH NĚKOLIK DNŮ (1968), ovšem jejím životním posláním se stal hlasatelský pultík v televizi, kterým si téměř denně nacházela cestičku k srdcím českých diváků.

A jak by ne, když r. 1956 stála u zrodu historicky prvních Televizních novin. Paradoxně tak v rodině docházelo k bouřlivým střetům - otec, velký funkcionář a šéfredaktor Rudého práva a dcera, pozdější disidentka, která v pohnutém srpnu 68 zvěstovala paralyzovanému národu, že jsme byli potupně "osvobozeni" spojeneckými vojsky Varšavské smlouvy. Během živého a spontánního vysílání ji přímo ze studia odvedli sovětští vojáci a Moučkové slibně se rozvíjející kariéra byla na dlouhá léta násilně přervána. Ostatně i se svým otcem se rozešla nejen názorově a cestu již k sobě nenašli - velmi sugestivně na své životní strasti vzpomněla K. Moučková ve své 13.komnatě.

S nálepkou nežádoucí a nepohodlné osoby se rázem stala studovaná dělnice, lepící pytlíky - a i přesto signatářka Charty 77. Teprve sametová revoluce pozdvihla opět hlasatelku Moučkovou na balkon Mellantrichu, kde společně s Martou Kubišovou a Václavem Havlem promlouvali k nadšeným masám. I v soukromém životě neměla K. Moučková zrovna na růžích ustláno -j ako velmi mladá si vzala kolegu Miloše Williga, avšak krátce po narození dcery Kateřiny (která v r. 1968 emigrovala s malými dětmi do Anglie) se manželé rozvedli. Ani druhý svazek s lékařem Josefem Moučkou nebyl šťastný - přesto, že se jim narodila dcera Barbora a syn Ondřej, manželství ztroskotalo na mužových nevěrách. Osudovým mužem se K. Moučkové stal o 11 let mladší herecký kolega Jiří Zahajský, se kterým, jak sama říká, prožila nádherných 30 let - bohužel, jí ho odloudila její nejlepší kamarádka Jana Brejchová. Tuto velkou křivdu a zradu nejbližších v sobě Moučková nese dodnes, třebaže J. Zahajský je již dva roky po smrti.

Dnes se tato vitální osmdesátnice podílí na moderování v několika rádiích, nedávno si "střihla" roli v BESTIÁŘI (2008) a v nostalgickém snímku PAMĚTNICE (2009). Je držitelkou Ceny TýTý z r. 2008.

Autor: angelika1964
Zdroj:FDb.cz
 

Kamila Moučková: Úraz mi znetvořil ucho! Skoro neslyším!

Legendární televizní hlasatelka Kamila Moučková (81) téměř přišla o sluch a je odkázána na naslouchadlo! „Prodělala jsem úraz ucha, špatně slyším, musíte mluvit hodně nahlas,“ prosí Moučková všechny, kdo na ni mluví. „Mám znetvořený bubínek,“ dodává Moučková, která kvůli uchu prodělala už osm lékařských zákroků!

Precizní projev a vytříbenou mluvu moderátorky, která byla po roce 1968 režimem zakázána a na obrazovky se mohla vrátit až po revoluci, narušuje fakt, že špatné slyší. „Já jsem po úrazu pravého ucha. Osmkrát mi píchali pravé ucho a mám úplně znetvořený bubínek,“ přiznala deníku Aha! Moučková, která už čtvrtým rokem zasedá v kolegiu divadelních cen Thálie. Je tedy nutné, aby zhlédla co nejvíc divadelních, muzikálových i tanečních představení, což není s postižením sluchu jednoduché. „Samozřejmě hůř slyším, lidé musí artikulovat, abych věděla, co říkají. Dávám si na to pozor,“ říká Moučková.

Lékaři však zdravotní stav herečky nepodceňují. „V případě, že je bubínek perforovaný, neklade odpor zvukovým vlnám, a není tedy při zvukových impulsech rozkmitáván,“ vysvětluje ušní lékař Petr Novák s tím, že k poškození dochází úrazem nebo častými záněty. Pokud je bubínek poškozený, pacient trpí ztrátou sluchu. „Vždy záleží na rozsahu poškození bubínku. Hlasitější zvuky tito lidé obvykle slyšet mohou, proto jim jsou doporučovány sluchové pomůcky – naslouchadla,“ dodává doktor Novák.

 

 

Autor: (Eva KREMSEROVÁ)
Aha! –20.01.2010, 5:00

Hlasatelská legenda Kamila Moučková: Kolaps v divadle!

undefined
Kamila Moučková  Foto: Aha! – Martin Pekárek
 
Jindy vitální hlasatelka Kamila Moučková (82) v sobotu večer zkolabovala krátce před předáváním cen Thálie!
„Je mi hrozně zle. Mám vysokou horečku a motá se mi hlava,“ stihla si ještě legendární televizní hlasatelka postěžovat své kamarádce, herečce Miriam Kantorkové (76).

Její stav se ale během chvíle zhoršil natolik, že na ni šly mdloby a sotva stála na nohou! Bledou a zesláblou Moučkovou tak ještě před začátkem ceremonie museli z Národního divadla urychleně odvézt.

Nyní je v domácím léčení ve stabilizovaném stavu.

Zdroj:Aha  28.3.2011
Autor: nik

Kamila Moučková si v životě prožila své.

Kamila Moučková si v životě prožila své. Foto: www.hermina.cz

Známe největší tajemství Kamily Moučkové: Dítě, které čekala s Jiřím Zahajským, si nechala vzít

1. prosince 2011 5:55

Kamila Moučková (83) se v pořadu Příběhy slavných svěřila s jedním ze svých největších bolů. Se svým dlouholetým životním partnerem Jiřím Zahajským, s nímž žila celých 31 let, v roce 1968 otěhotněla. Ale protože už tehdy měla tři děti a období nebylo právě příznivé, rozhodla se, že si dítě nenechá a zvolila potrat.

 

„Tenkrát to pro mě bylo tak strašně náročný. Měla jsem pocit, že si to nemůžu dovolit,“ vzpomíná na dobu, kdy se rozhodovala, zda si čtvrtého potomka nechá nebo ne. Když se rozhodla, že půjde na potrat, její partner ji podpořil. „Jirka se zachoval fantasticky. Já jsem mu to řekla a ptala jsem se, co s tím, když mám už tři děti. A on řekl, že je to věc ženský. Že samozřejmě chlap, když miluje ženskou, tak s ní chce mít dítě, ale že snad není všem dnům konec,“ vzpomíná na slova svého partnera. Společných potomků se však už nedočkali. Jiří Zahajský později již děti nikdy neměl.

Osud totiž Kamile Moučkové přichystal ještě jednu drsnou zkoušku. Její milovaný muž ji po dlouhých letech opustil a odešel k její nejlepší přítelkyni, herečce Janě Brejchové. „Jirku jsem strašně milovala. Když odešel k Janě, byla to pro mě největší rána v životě. Byla to dvojitá rána od kamarádky a od mého milovaného člověka,“ vyznala se Moučková. 

 Lucie Sieglová, Super,cz

Hlasatelka Kamila Moučková: Opila se a řádila!

undefined
Kamila Moučková se opila a řádila.  Foto: Aha! – David Kundrát
 
Z účastníků Školního výletu je třetí nejstarší, hned po Oldřichu Velenovi a Lubomíru Lipském, na premiéře ovšem slavná televizní hlasatelka Kamila Moučková (83) ukázala, že má pořád energie na rozdávání.
  Ještě před projekcí se stihla v kavárně kina opít a v rozšafné náladě se pak s každým dychtivě vítala a neustále vyplazovala jazyk. Moučková by přitom alkohol pít vůbec neměla! Nejen vzhledem k věku, ale také proto, že bere prášky na bolavou páteř.

„Se*u na to, vždyť je mi 83 let! Ta páteř mě bolí pořád, chodím neustále na rehabilitace. Občas se mi stane, že ráno vůbec necítím pravou ruku,“ řekla ale Moučková, která v komedii hraje svoji jmenovkyni – Kamilu. „Moc se mi to líbilo, ten film smrdí člověčinou,“ dodala zvesela.Autor: lbp
Zdroj: AHA,cz  24.2.2012
 
Kamila Moučková se ohradila vůči Květě Fialové.

Kamila Moučková se ohradila vůči Květě Fialové. Hermína

Moučková se kvůli Harapesovi pustila do Květy Fialové: Sama miluje homosexuála, asi se zbláznila

12. listopadu 2012 10:56

Někdejší populární televizní hlasatelka Kamila Moučková se vložila do mediální přestřelky mezi baletním mistrem Vlastimilem Harapesem a herečkou Květou Fialovou.

Svérázná Fialová totiž rozvířila vody českého šoubyznysu tím, že v pořadu VIP Prostřeno řekla o Vlastimilu Harapesovi, že je „teplej“, a navíc na něj práskla, že několik desetiletí žije s básníkem a dramatikem Josefem Topolem.

„Ona se asi zbláznila, proč říká na kameru takové věci? A právě ona, která stále dává na odiv svou lásku s Josefem Kubáníkem? Všichni přece vědí, že je gay,“ narážela v Blesku Moučková na to, že se Fialová chlubí svou láskou k homosexuálnímu herci Pepovi, o němž tvrdí, že je do něj zamilovaná, jako by jí bylo šestnáct. Samotná Fialová prý vůbec neví, proč se na ni všichni zlobí. A Vlastimil Harapes? Ten bere všechno s nadhledem. „Potrefená husa vždycky kejhá, Květa přece hlásá všude mír a lásku, tak proč najednou rozděluje lidi?“ 

Anna Veškrnová, Super.cz

 

Legendární hlasatelka Moučková bojuje za Voříška: Je to prasárna!

Legendární moderátorka Kamila Moučková se zastala Karla Voříška

Legendární moderátorka Kamila Moučková se zastala Karla Voříška
Foto: Archiv Blesku


24. listopadu 2012
 
 

Legendární hlasatelka Kamila Moučková (83) už nemohla dál mlčet. Podivné osočení moderátora Karla Voříška (49) ze spolupráce s StB včetně jeho odvolání z obrazovky ji nadzvedlo ze židle. Žena, která byla vždy zvyklá vyjadřovat se k nespravedlnostem, se důrazně ozvala. „To se přece nedá přejít mlčením, je to prasárna,“ řekla Blesku Moučková.

 

„Zajímá mě, kde má to nařčení původ. Proč někdo ten nesmysl na Voříška vytáhl teď a ne před 13 lety, kdy nastupoval na Novu? On má čisté lustrační osvědčení a vlastně se nemá proti té pomluvě jak bránit,“ zlobí se Moučková.

Sama poznala, jak může vyřčené slovo zranit. V 70. a 80. letech prožívala peklo, dobře ví, co je to bezmoc.

Ztráta

„Nepodložené tvrzení přece může člověku zničit život. Karel si to rozhodně nezaslouží. Pro mě je Voříšek naprostá moderátorská jednička.

Ostatně to nezvratně potvrdili i diváci, když díky nim dostal už 3 ceny TýTý a jednu dokonce absolutní. Celou vahou své osobnosti za Karlem stojím, protože ho znám,“ sdělila hlasatelská legenda Blesku.

Ji samotnou kdysi od milované práce také odstavili. Ztracené roky jí už nikdy nikdo nevrátí.

Odpuštění

„V současné době máme dva kandidáty na prezidenta republiky, kteří byli v KSČ. A nikomu to nevadí.

Já jsem už všem odpustila. Pokud nikomu neublížili, členství samotné nikomu za zlé nemám. Tak proč někdo Voříškovi vyčítá, že byl v SSM?“ ptá se Moučková.

„Vypadá to jako ptákovina, ale dotyčného to ničí. Těmto věcem by se neměl dávat průchod,“ dodává Moučková rezolutně.

Autor: Hana Höschlová
zdroj Blesk,cz  24.11.2012


 15. listopadu 2013 • 12:00

Kněz Moučkové nepomohl: Brejchová si její nenávist odnese do hrobu! Kvůli Zahajskému...

Nenávist je silnější, než touha po odpuštění. Brejchové nenasytnost jí možná přivodila srdeční chorobu.
Nenávist je silnější, než touha po odpuštění. Brejchové nenasytnost jí možná přivodila srdeční chorobu. (Foto: Aha! - David Kundrát, Martin Hykl, Dalibor Puchta, Profimedia.cz, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 

Jana Brejchová (73) je možná na konci své životní cesty, ale oblíbená televizní hlasatelka Kamila Moučková (85) jí asi nikdy neodpustí! Paní Moučková, která si za své čestné postoje nedávno odnesla vyznamenání za zásluhy, nemůže překousnout hnusný podraz Brejchové. Ta jí po jedenatřiceti letech spokojeného manželství nejprve svedla, a poté zcela odloudila životní lásku, herce Jiřího Zahajského (†68).

reklama

Leží to ve mně jako v koze

Kamila Moučková hledala pomoc u duchovního, aby jí s překonáním negativních emocí pomohl. "Mockrát jsem se o odpuštění snažila. Dokonce jsem se o tom bavila s katolickým knězem Tomášem Halíkem. Řekl, ať se na to vykašlu, že to tak prostě je. Je to pořád ve mně jako v koze," popisuje své dojmy bývalá hlasatelka v Blesku a dodává, že Brejchové dodnes nemůže odpustit, i když má zdravotní problémy.


Když Jirka odešel, málem jsem umřela

Skvělý herec Jiří Zahajský byl Moučkové třetím manželem. „S Jirkou jsme se milovali jako dva blázni. Ta láska byla s věkem čím dál silnější. O to hůř jsem jeho odchod přijala, málem jsme umřela. I když neumím nenávidět, Jana byla jediná, ke které jsme tuto emoci cítila,“ řekla před časem Moučková magazínu Ona Dnes.


Brejchová před Moučkovou hrob tají!

Nenávist k odcházející herečce posílil fakt, že ani na pohřbu Zahajského v roce 2007 nedošlo k prolomení válečných pozic obou žen. Brejchová dokonce Moučkové zatajila, kde leží Zahajského hrob! Ta ho proto nikdy nenavštívila, aby na něj položila květiny a zavzpomínala na to dobré. "Brejchová mi to nikdy neřekla. Všem lidem jsem odpustila, ale Janě zkrátka ne!"


Zahajského svedla, když už moc pil

Vyznamenaná hlasatelka dokonce vysvětluje, proč necítí zášť k bývalému manželovi: „Jirka byl sice ten, který odešel, měla bych to tedy vyčítat spíše jemu, ale on v té době už dost pil a Jana toho využila. Náš partnerský vztah byl tehdy poznamenaný jeho pitím, vznikl mezi námi jakýsi klín, do kterého se ona napasovala.“

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

reklama
 

 

 
 
 
 
 

 


 

 
 
 


 

 

 

 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 

 


 

 
 
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vážená paní Moučková

(Dana Sv., 18. 3. 2012 8:41)

ráda bych Vás pozvala na setkání fanklubu Jiřiny Švorcové na den 19. května r. 2012 - k příležitosti jejich nedožitých 84. narozenin.
Neznám kontakt na Vás, prosím, napište mi na: dasvobodova@seznam.cz.
Srdečně Vás zvu a velmi si Vás vážím Dana Svobodová - správkyně fanklubu Jiřiny Švorcové

Milá paní Moučková

(Dana Sv., 16. 8. 2011 18:36)

Milá paní Moučková, zúčastnila jsem se také pohřbu paní Švorcové! Byla jsem šťastná, když jsem Vás viděla, nejraději bych k Vám hned šla, ale nehodilo se to. Doufala jsem, že po obřadu Vám budu moci podat ruku a požádat o společné vyfotografování, ale brzy jste odešla. Jste stále nádherná, elegantní dáma, plná energie! Přeji Vám pevné zdraví a stálou svěžest, moc si Vás vážím za všechno jaká jste byla, jaká jste, za Vaší podanou ruku paní Jiřince Švorcové, je to dobře pro Vás obě! Jistě byla šťastná... před Vámi smekám, máte charakter! Kéž Vás ještě někdy potkám! Má Vás ráda Dana Sv.

Vzkaz pro pí Kamilu Moučkovou

(Táňa , 16. 8. 2011 0:05)

Milá Paní Moučková, nesmirně si Vas Važím a přejí Vam hodně zdraví a spoustu obyčejných lidských radosti. Mám Vas velice rada a děkuji moc, že jste mě zase nezklamala a jako rovný a spravedlivý človek příšla jste na pohřeb pí Švorcové. To je velké umění zachovat si svou tvař za každých okolnosti. Považuji to za lidskou odvahu a skutečné hrdinstvi...

Vzkaz pro paní Kamilu

(Táňa , 16. 8. 2011 0:03)

Milá Paní Moučková, nesmirně si Vas Važím a přejí Vam hodně zdraví a spoustu obyčejných lidských radosti. Mám Vas velice rada a děkuji moc, že jste mě zase nezklamala a jako rovný a spravedlivý človek příšla jste na pohřeb pí Švorcové. To je velké umění zachovat si svou tvař za každých okolnosti. Považuji to za lidskou odvahu a skutečné hrdinstvi...

Kdo mohl před rokem 1989, ale i před rokem 1968 dělat hlasatelku?

(Hanzl Václav, 1. 8. 2011 13:28)

Se zájmem jsem si tady vše přečetl. Avšak na rozdíl od mnohých, já tedy rozhodně ztrátou paměti netrpím. Zcela jasně si vybavuji soudružku Moučkovou před rokem 1968! Pokud by s tehdejším režimem totiž nesouhlasila, tak by zcela jistě hlasatelku v TV dělat rozhodně nemohla! Ať někdo zkusí o její "velikosti" přednášet potomkům Milady Horákové a dalším obětem komunistického teroru! Já tedy rozhodně tyto "polepšené" komunisty neobdivuji!!!

Vzpominky

( Dana Gouda, 1. 10. 2010 6:00)

Mila pani Kamilo,
po prectenivaseho clanku jsem se vratila zpet do doby, kdy jsem o Vas slysela od p. Zahajske, ktera navstevovala tehdy mou tchyni a vypravela tak o Vasich strastech a zivote s Jirim Zahajskym. Moc Vas obdivuji a verim, ze se Vam splni po cem tak moc touzite. Za svou obetavost a lasku si to zaslouzite. Preji Vam hodne stesti

Odpuštění

(Květa Čejková, 12. 8. 2010 13:25)

Milá paní Kamilo!
Teď už odpustit můžete.A získat tak pocit uzavření kapitoly, nadhledu a klidu. Byla jste s Jiřím Zahajským o mnoho déle. Z paní Brejchové je již troska. Zatímco Vy jste skvělá dáma a Váš morální význam je nesouměřitelný.

TýTý

(Jana Hauková, 12. 4. 2008 23:20)

Vážená paní Moučková, jste jako víno, čím starší, tím lepší. Až mi bude tolik, co vám chtěla bych vypadat taky tak dobře. K narozeninám Vám dodatečně přeji jen to dobré a ke vstupu do dvorany slávy gratuluji.