ZNÁMÉ TVÁŘE, NEZNÁMÉ OSUDY - Talentu měla na rozdávání, většinou však skromně postávala v pozadí a v žádném filmu nevyčnívala. Jana Dítětová (†65) prošla českým filmem nenápadně, od naivní dívky v Prstýnku (1944) až po babičkovské role v pohádkách let osmdesátých.
 
První ženě slavného Josefa Vinkláře (†76) se stal osudným zhoubný nádor v ústech, který její zubař přehlédl...

Nesnášela prý ledabylost a hraní na půl plynu. Také nebyla prakticky založená a příliš věřila lidem. Třeba koupila hausbót na Slapech, který šel ihned ke dnu. A bohužel také patřila k ženám, jež neumějí stárnout a být bez práce, což nastalo v 80. letech. Jako mnoho jí podobných i ona se upnula k alkoholu...

 

Vždycky byla zvyklá po představení společensky popíjet, avšak opilou ji nikdy nikdo neviděl! Nečinnost se bohužel podepsala na tom, že se stala domácím pijákem. Syn Jakub Vinklář, výtvarník, kterého měla s Josefem Vinklářem, se o ni vytrvale staral, nestačil však odklízet důmyslně ukryté láhve alkoholu.

V posledních letech života si paní Jana odmítala připustit zdravotní problémy. Na ortopedii šla až ve chvíli, kdy ji při chůzi drtila nesnesitelná bolest. Parodontóza ji připravila o chrup, protéza ji bolela, a tím syn přišel na to, co zubař přehlédl – na nádor v ústech! Přes rychlou operaci chorobě 9. září 1991 na I. stomatologické klinice v Praze podlehla.

„Jana Dítětová byla skvělá herečka a vynikající člověk,“ vzpomínal na ni ve své knize Vinklář, který k ní cítil celý život respekt za to, že jejich rozvod v roce 1958 proběhl velmi důstojně.

Filmografie (výběr)

●  Dovolená s Andělem (1952) – Pavlátová

●  Žert (1968) – Zemánková

●  Třicet případů majora Zemana (1974) – Jiřina Králová

●  Dým bramborové natě (1976) – Šimonová

●  Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) – babička

●  Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) – babička

●  Babičky dobíjejte přesně! (1983) – robot Carmen

●  S čerty nejsou žerty (1984) – babička MáchalováAutor: Petr Macek
Zdroj: AHA,cz 14.10.2011