Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ladislav Mrkvička

1. 8. 2007

Ladislav Mrkvička,*2.2.1939- herec

 

Ladislav Mrkvička se narodil v Praze, jeho otec byl konstruktérem v Avii, matka byla kuchařkou. V době základní školy se spolu s dalšími spolužáky objevil ve filmu OLOVĚNÝ CHLÉB (1953). Za studií na gymnáziu pak prožíval milostný vztah s dívkou, která se později stala herečkou, což podnítilo i u něj zájem o herectví a začal hrát ochotnické divadlo. Na DAMU nebyl přijat ani na druhý pokus, načež stejně jako otec začal pracovat v Avii, pak byl ošetřovatelem v pražské ZOO. Nabídka na kariéru krotitele v cirkusu Bush zůstala nenaplněna, protože se nakonec na třetí pokus dostal na DAMU. Studium však nedokončil, protože v roce 1962 byl vyloučen kvůli účasti na studentském majálesu. Za tento v té době vážný delikt byl souzen, následně absolvoval základní vojenskou službu a práci ve Vítkovických železárnách. V roce 1964 získal angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče, kde se začal uplatňovat ve velkých hereckých příležitostech (Maryša, Manon Lescaut, Loupežník). V letech 1967-1968 hrál v Divadle Vítězného února v Hradci Králové, kde vynikl v titulní roli Jarky Kohouta ve hře Věra Lukášová.

V roce 1968 přešel Ladislav Mrkvička do Prahy a nastoupil do Divadla S. K. Neumanna (1968-1974), kde se výrazně prosadil ve hrách Bratr Žak, Sluha dvou pánů a O myších a lidech. V uvolněné atmosféře konce 60. let mu bylo také uznáno nedokončené studium na DAMU a v roce 1968 byl prohlášen za absolventa. Svobodomyslné politické postoje však znovu Mrkvičkovi ztížily cestu životem a v roce 1974 byl z divadla propuštěn, znovu byl angažován až o tři roky později, a sice v Divadle Na zábradlí (1977-1991). Tady patřil k předním oporám zlaté éry režiséra E. Schorma a vynikl i v mezinárodně oceněných inscenacích Bratři Karamazovi nebo Maratón. Od roku 1991 je Ladislav Mrkvička členem činohry Národního divadla, kde zaujal svými rolemi ve hrách Zázračný mág, Jak se vám líbí, Na miskách vah, Večer tříkrálový nebo Mirandolína. Výborný výkon podává v roli Romeova otce, hrabě Monteka, v Romeovi a Julii. Kromě toho Mrkvička hostuje také na dalších scénách, například Divadlo Komedie (Kupec benátský) nebo Divadlo Bez zábradlí (Racek). Na divadle se Ladislav Mrkvička z mladických a milovnických rolí velmi brzy vypracoval v interpreta složitých psychologických postav, nevyhýbal se ale ani komediálnímu žánru s až groteskním pojetím.

Zatímco na divadelním jevišti pracoval od mládí s formátem titulních postav domácího i světového repertoáru, ve filmu, potažmo v televizi dostal příležitost rozvinout svůj herecký potenciál jen v menších rolích. Po zmíněném filmu OLOVĚNÝ CHLÉB (1953), kde ztvárnil spíše komparzní roli, začal dostávat menší filmové role jako student DAMU. Jako dvacetiletý si zahrál postavu studenta v dramatu ROMEO, JULIE A TMA (1959), na přelomu 50. a 60. let pak ztvárnil několik dalších rolí mladých mužů, svým hereckým výkonem zaujal několika většími postavami ve filmech ČERNÁ DYNASTIE (1962) a ATENTÁT (1964). Přes politický škraloup a mimopražské angažmá se Mrkvička v polovině 60. let dostal do okruhu zájmu tvůrců tzv. nové vlny (HOTEL PRO CIZINCE, 1966; PANNA A ZÁZRAČNICA, 1966; TVÁŘ POD MASKOU, 1970). V povědomí dnešních diváků zůstává Mrkvička především jako sportovně založený protagonista filmů pro děti a mládež (METRÁČEK, 1971; LEŤ, PTÁKU, LEŤ, 1978; KLUCI Z BRONZU, 1980; MALÝ VELKÝ HOKEJISTA, 1985). Dostal se ale i ke ztvárnění dramatičtějších rolí (JAKUB, 1976; DOSTIH, 1981).

Jestliže film byl velikostí rolí k Mrkvičkovi poměrně skoupý, stejně jako u řady jiných herců si také on vynahradil absenci práce před kamerou v televizi. Hrál v celé řadě inscenací a pohádek, známý je ale především rolí agilního pomocníka majora Zemana v roli poručíka Stejskala (TŘICET PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, 1975-1979; hrál celkem v patnácti dílech), objevil se také ale v řadě dalších seriálů a televizních filmů, další velkou hereckou příležitost dostal v seriálu DOBRÁ VODA (1982). Spolupracuje také s rozhlasem (například pětidílná rozhlasová hra Tristan a Isolda) a angažuje se také v dabingu (namlouval například Dustina Hoffmana), nikoli nevýznamná je jeho umělecká recitace (Viola, Lyra Pragensis).

V posledních letech Ladislav Mrkvička práci pro film a televizi omezuje, za zmínku stojí jeho role otce hlavní hrdinky v televizním filmu MŮJ OTEC A OSTATNÍ MUŽI (2005), ve filmu se naposledy uvedl menší postavou ve snímku GRANDHOTEL (2006).

Ladislav Mrkvička je podruhé ženatý, z obou manželství (Ivana Kopecká, rozvod 1988; Alena Kotibová od r. 1988) má celkem pět dětí.

Zdroj:FDb.cz Autor: argenson


 

Ladislav Mrkvička - Operace!

PRAHA – Legendární herec a dabér Ladislav Mrkvička (69) musí na operaci! „Ano, jdu do nemocnice. Mám natržený sval v rameni, budou mi ho sešívat. Víc vám k tomu nemohu říct, nepamatuji si všechny ty odborné termíny,“ přiznal Nedělnímu Aha! herec, jehož zdravotní indispozice a následná rehabilitace zhatila plány jeho domovskému Národnímu divadlu na dlouhé tři měsíce!

Mrkvička, známý i jako praporčík Stejskal, věčný souputník majora Zemana ze seriálu, jehož další díl dnes přináší Nedělní Aha!, bude totiž »mimo provoz« až do konce března. „Rušíme hry, v nichž účinkuje pan Mrkvička, na tři měsíce dopředu,“ potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Inscenaci Otec doma, v níž Mrkvička exceluje, nahradí až do konce března novinková hra Babička, termín 24. ledna se však ruší úplně. Podle informací Nedělního Aha! měl Mrkvička operaci podstoupit už loni v létě, ale stále ji odkládal. Až v těchto dnech jej k zákroku přiměly stupňující se bolesti při pohybu ruky.

Autor:  (mac) 6.1.2008

Ladislav Mrkvička má po operaci

Herec Ladislav Mrkvička (68) je po operaci ramene, kam ho dohnal natržený sval.

 Bolesti byly v poslední době tak silné, že ač měl herec spoustu pracovních závazků, musel chtě nechtě rychle pod kudlu.

 Zákrok dopadl dobře, ale Mrkvička si ještě dlouho nezahraje. "Léčba vyžaduje důsledný domácí klid nejméně dva měsíce," potvrdil Blesku zdravotník z nemocnice.

 V Národním divadle a v Divadle Kolowrat, kde herec působí, již narychlo změnili program až do prvního březnového týdne. Pro další inscenace museli Mrkvičkovy role přeobsadit. "Ve hře Romeo a Julie alternuje Jiří Štrébl a v Richardu III. Jan Hartl," potvrdil tiskový mluvčí Tomáš Staněk.

Autor: höh (11. 1. 2008)

Ladislav Mrkvička: Je to hrůza!


PRAHA – Herec Ladislav Mrkvička (69) prožívá nejtěžší období svého života…

 „Byl jsem na operaci s ramenem, mezitím mě opustila žena a vzápětí vypadl syn při oslavě svých narozenin z okna a polámal si obě nohy. Teď si jenom přeji, aby se brzy zotavil a mohl chodit do školy, protože příští rok maturuje,“ svěřil se magazínu Práva zdrcený Mrkvička. Operace natrženého svalu ho z divadelní práce vyřadila na dalšího čtvrt roku.

Otec pěti dětí, z nichž každé má z jiného vztahu, má ale i další trable. „Mám velké trápení s druhým synem, který má problém s drogami. Teď drogy neužívá, je na subtexu, což je náhražka, kterou dostává na recept,“ přiznává herec, který za chyby svých dětí částečně viní i sebe. „Byl jsem špatný otec. Výbušný, vzteklý, nedokázal jsem s dětmi dobře komunikovat. Snažil jsem se ale s nimi co nejvíc být. Dnes máme výborné vztahy,“ jako by přesvědčoval sám sebe Mrkvička.


Autor: (daz)
Foto Aha! – Marek Pátek

9.9.2008


 

VIP rodinné trable: Rodinu Ladislava Mrkvičky rozvrátily drogy!

 
O tom, jak může drogová závislost zcela zničit rodinné vazby, se přesvědčil herec Ladislav Mrkvička (73). Jeho syn Jakub (28) podlehl drogám a zapříčinil tak rozklad celé rodiny.
 

 První zkušenost s návykovými látkami Jakub získal už ve 13 letech, když vyzkoušel marihuanu. Drogám velice rychle podlehl a přes pervitin se dostal až k závislosti na heroinu. Přestože mu otec několikrát nabízel pomocnou ruku, Jakub opakovaně nenastoupil na protidrogové léčení. Chtěl se ze závislosti dostat sám, což se mu bohužel nepodařilo.

Mrkvička jako otec selhal

Ladislav Mrkvička má pět dětí, každé ovšem pochází z jiného vztahu. Není tedy divu, že tak pestrou rodinu provázejí neshody. Sám Mrkvička přiznal, že se svými dětmi nedokázal dobře komunikovat, což mohlo mít za následek pád syna Jakuba. „Mám velké trápení s druhým synem, který má problém s drogami. Teď drogy neužívá, je na subtexu, což je náhražka, kterou dostává na recept. Byl jsem špatný otec. Výbušný a vzteklý,“ postěžoval si herec před třemi lety deníku Aha!

Syn byl odsouzen za krádež

Kvůli drogové závislosti se Jakub Mrkvička dokonce dostal do konfliktu se zákonem. V roce 2001 byl za krádež odsouzen ke dvanácti měsícům odnětí svobody. Situaci mu zkomplikoval fakt, že na něj soud nahlížel jako na známého recidivistu. Ani pobyt v pankrácké věznici ho ale závislosti nezbavil.

„Je to běh na šíleně dlouhou trať. Téměř všechny věci jsou řešitelné, jen drogy ne,“ povzdechl si Mrkvička, jemuž syn dělá trápení celý život.

 

Mrkvičku stále provázejí problémy

Drogy Ladislav Mrkvička vnímá jako prokletí, které způsobilo rozklad celé jeho rodiny. Krušné chvíle herec prožíval před třemi lety, když mu další starosti přidal i mladší syn. Při oslavě narozenin vypadl z okna a polámal si obě nohy. Ve stejném období Mrkvičku opustila žena a navíc prodělal komplikovanou operaci ramene. Kvůli natrženému svalu si musel dát čtvrtletní pauzu v divadle.

 Autor: cam
Zdroj: AHA  19.4.2011

Ladislav Mrkvička: Zakázal Vánoce! Kvůli synovi feťákovi

undefined
Ladislav Mrkvička  Foto: Aha! – Marek Pátek
 
Vánoce mají být svátky klidu a míru, ale pro někoho jsou bolestnou připomínkou toho, že u rodinné večeře někdo chybí. A právě tak je prožívá herec Ladislav Mrkvička (72, Dobrá voda). Ten kvůli problémům s drogově závislým synem Jakubem (29) dokonce odmítá Vánoce slavit!
 
„Rodině jsem řekl, že si ani nebudeme dávat žádné dary. Nechci to, je to zbytečné…,“ říká nabroušeně umělec, který stále nepřenesl přes srdce, že nedokáže svému potomkovi pomoci.

 

„Vše se dá řešit, jen drogy ne…,“ prozradil, když se kvůli problémovému Kubovi, který si peníze na heroin opatřoval krádežemi a tudíž si poseděl i v pankrácké věznici, málem psychicky zhroutil!

„Byl jsem výbušný a vzteklý, prostě špatný otec. Nedokázal jsem s dětmi dobře komunikovat,“ přiznává. Herec má celkem pět dětí, každé s jinou partnerkou.Autor: šal
Zdroj: AHA,cz  11.12.2011
 
Ladislav Mrkvička

Ladislav Mrkvička Foto: Petr Hloušek, Právo

Smutné trápení Ladislava Mrkvičky: Jeho syn utekl z léčebny zpátky k drogám

6. února 2014 5:55

Ladislav Mrkvička asi nikdy nepřenese přes srdce, jak si zpackal život jeho syn Jakub (31). Ten bohužel ujel na drogách a ani péče rodiny mu nepomohla. Snažil se abstinovat, ale feťácká „rodina“ mu podle našich informací byla bližší než ta vlastní.

„Láďa je z toho nešťastný. Dlouho syna přesvědčovali, aby se šel léčit. Když už se jim to povedlo a nastoupil odvykačku, zdálo se, že mají vyhráno. Jenže ten kluk to bohužel nevydržel. Táta si pro něj po konci léčby přijel, ale už cestou zpátky vlakem mu utekl a vrátil se k těm narkomanům,“ prozradil Super.cz zdroj z okolí herce.

Ten několikrát přiznal, že má na synových trablech podíl viny. Prý byl coby otec velmi výbušný a podrážděný, což se mohlo výrazně na Jakubově psychice projevit.

O současném stavu jeho problematického syna není nic známo. Stále však existuje naděje, že se jednou dá dohromady a přestane své blízké trápit. 

David Zápal, Super.cz


 
Reklama:

Výprodej pokračuje

Podprsenka Rivera

391 Kč Polovyztužené košíčky

Podprsenka Susanna

608 Kč Limitovaná edice

Podprsenka Alva

398 Kč Vyztužené košíčky

Vybrané produkty se slevou až 70 %! »
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ladislav Mrkvička

(Ivana, 31. 10. 2009 15:15)

Výborný herec, škoda, že teď není v televizi vidět!!!Sleduju všechny starší filmy, kde hraje.