Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Lír

20. 2. 2008

Jiří Lír,*19.6.1923 - 20.8.1995 - herec a malíř

         syn malíře, kreslíře a výtvarného pedagoga Josef Líra, manžel herečky D. Fialkové a otec herečky K. Lírové. Od dětství dělil své zájmu mezi výtvarné umění a divadlo, se kterým aktivně začal v kroužku pelhřimovského reálného gymnázia (maloval pro něj také kulisy) a v místním ochotnickém spolku Rieger (v obou souborech hrál se spolužáky O. Krejčou a L.Lipským, s nímž seděl v lavici od 1. třídy). Když nacisté roku 1941gymnázium uzavřeli, rozhodl se po vuoru svých kamarádů věnovat divadlu profesionálně. V Praze se herecky školil u A.Podhorského a dva roky na Státní konzervatoři. Praktické zkušenosti sbíral do konce války v pražské Uranii a v kočovné společnosti Nová česká scéna ředitele Josefa Marečka.

       Po osvobození začínal v Městském divadle v Kladně a pak vystřídal v rychlém sledu krátká angažmá v Praze (Divadlo satiry, Městské divadlo pro mládež, AUS Vítsa Nejedlého, Realistické divadlo). Koncem 50. let definivně zakotvil v Praze, prošel Rokokem, Divadlem Na zábradlí, Činoherním klubem a Divadlem za branou. Poznal i práci Laterny magiky, s níž procestoval kus světa. Léta byl členem hereckého souboru FSB. Svým založením byl komik jemného, často anglicky suchého humoru, jehož účinky umocňoval  ještě kamennou, netečnou tváří. Byl mistrem groteskní zkratky, hrál odměřeným, zdánlivě nevzrušivým způsobem, kterým se profiloval až ve svébytný "lirovský"typ. Od počátku 50. let patřil před film.kamerou  a tv. kamerou a rozhlasovým mikrofonem k nejzaměstnanějším hercům. Režiséři ho v drtivé většině obsazovali do drobných postaviček, figurek, které však mnohdy přežívají v divákově paměti déle než hlavní postavy. Nejznámější filmy: Posel úsvitu, Mikláš Aleš, Svatby pana Voka, Dědeček automobil, Spalovač mrtvol, Svatba jako řemen, Dívka na koštěti, Dobrý voják Švejk, Na kometě.

        Byl stabilním členem hereckého kádru situačních a bláznivých komedií a originálních parodií režiséra Václava Vorlíčka, ale posloužil i jiným renomovaným tvůrcům tohoto žánru:Oldřichu Lipskému, Zdeňku Podskalskému a Petru Scholhoffovi. Filmy: Pane vy jste vdova, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Marečku, podejte mi pero, Což takle dát si špenát, Vesničko má středisková, naposledy hrál v Kachyňově Posledním motýlu (1990) a v Menzelově Žebrácké opeře (1991).

     Od začátku živého tv. vysílání byl nepostradatelnou oporou desítek. Vystupoval v mnoha estrádních pořadech a kabaretech na jevišti i v televizi (např. Hlustvisihák s L.Lipským).

      Po cedlý život se věnoval výtvarné tvorbě jako naivistický malíř. Spolu s Jiřím Siegelem napsal vzpomínkovou knihu Ve vedlejší roli (1994).

Zdroj: M.Fikejz: Český film - kráceno

Vesničko má středisková

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář