Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Hálek

5. 2. 2008

Jiří Hálek,*10.9.1930 - herec

Jiří Hálek, vlastním jménem Hugo Frischmann, pochází z česko-německé rodiny, německý původ měl po rodině z matčiny strany, umělecké vlohy zjevně vycházejí z otcovy strany, který jevil výtvarné nadání, jinak byl ale inženýrem chemie. Jiří Hálek původně směřoval ke zpěvu a několik let docházel k Marii Šlechtové-Kohoutkové, nakonec ale nastoupil ke studiu herectví na pražské DAMU. Již jako student stál před kamerou ve filmu KŘIŽOVATKA ŽIVOTA (1948). Po absolutoriu hereckých studií strávil jednu sezónu v Městském divadle mladých v Ostravě (1953-1954), následně absolvoval základní vojenskou službu v rámci divadelního souboru Vítězná křídla (1954-1956). Do rodné Prahy se pak vrátil krátkým angažmá v Pražské estrádě (1956), pět let odehrál na jevišti Městského oblastního divadla v Mladé Boleslavi (1957-1962), následující dvě sezóny spojil s pražským kabaretem Paravan (1962-1964).

V roce 1965 vstoupil Jiří Hálek na scénu Činoherního klubu, kde pak setrval až do svého odchodu do penze. I když hrál jen vedlejší role, zařadil se mezi přední členy hereckého souboru (Obsluhoval jsem anglického krále, Mandragora, Tři v tom, Piknik). Součinnost s Činoherním klubem a souvisejícím zájmem progresívních režisérů mladé generace přivedla Jiřího Hálka znovu před kameru a v epizodních rolích jej můžeme zaznamenat ve filmech jako PENSION PRO SVOBODNÉ PÁNY (1967), SPALOVAČ MRTVOL (1968) nebo DEN SEDMÝ, OSMÁ NOC (1969). Začal pracovat také pro televizi, diváci si jej ale připomenou především s rolí ředitele školy v komedii MAREČKU, PODEJTE MI PERO! (1976), zvláště v nezapomenutelné scéně s Josefem Abrhámem (opět kolega z Činoherního klubu). Kromě dalších vedlejších rolí se s Abrhámem znovu potkal ve filmu VRCHNÍ, PRCHNI! (1980). S výraznými hereckými kreacemi se představil ve filmech MOTIV PRO VRAŽDU (1974) nebo FAUNOVO VELMI POZDNÍ ODPOLEDNE (1983).

V 80. letech se Jiří Hálek propracoval i ke své jediné hlavní roli, která je ovšem dnes již zcela zapomenutá – titulní roli vychovatele s příjmením Mezek hrál ve stejnojmenném psychologickém dramatu MEZEK (1985). Nadále ale hrál vedlejší role několikrát ročně ve filmu i televizi, jeho tvář můžeme zaznamenat ve snímcích UČITEL TANCE (1994), JEZERNÍ KRÁLOVNA (1997) nebo POČETÍ MÉHO MLADŠÍHO BRATRA (1999), častěji ale spolupracuje s televizí, hraje v inscenacích a pohádkách, účinkuje ale také v seriálech komerčních televizí. Zatím naposledy hrál v cyklu televizních komedií NADMĚRNÉ MALIČKOSTI (2004).

Manželkou Jiřího Hálka byla scénáristka Irena Charvátová (1942-2008),.

Autor: argenson
Zdroj: FDb,cz

         vl.jm. Hugo Frischmann, manžel scénaristky Ireny Charvátové (1942). Jeho tatínek byl inženýr chemie s výtvarnými vlohami a z matčiny strany je německého původu.
         Několik let se pěvecky školil u pěvkyně Národního divadla paní Marie Šlechtové-Kohoutkové.
         Vystudoval však nakonec herectví na DAMU a jednu sezonu hrál v Městském divadle mladých v Ostravě. Pak provšel soubory Vítězná křídla, Pražská estráda a Městským oblastním divadlem v Mladé Boleslavi.
          S příchodem do Prahy v roce 1962 působil dvě sezony v satirickém kabaretu Paravan a od roku 1965 patřil ke kmenovým členům Činoherního klubu, na jehož scéně dokázal i drobnou miniaturu povýšit v úchvatnou kreaci, především v tragikomických až groteskních postavách podivně směšných a smutných antihrdinů malého světa. (Piknik, Mandragora, Tři v tom, Rodina Totů a Obsluhoval jsem anglického krále).
          Do dějin českého divadla se zapsal především legendární úlohou skřehotající baby Outěchové z féerie Podivuhodné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, kterou převzal po V. Pucholdovi a hrál na stejné scéně přes třicetpět let.
          Nenápadný a na dlouho ojkedinělý vstup do oblasti kinomatografie podnikl rolí mladíka v osvětovém filmu Křižovatka života. K soustavnému účinkování před kamerou ho přivedli v polovině 60. let režiséři, kteří měli blízko k Činohernímu klubu a poetice jeho herectví. J.Menzel: Ostře sledované vlaky, Zločin v šantánu,  J. Krejčík: Penzion pro svobodné pány, Svatba jako řemen, E.Schorm:Den sedmý - osmá noc.
        Další filmy ve kterých hrál: Zahrada, Nezvaný host, Případ pro začínajícího kata, Proč nevěřit na zázraky, Anděl s ďáblem v těle, Katapult, Pověst o stříbrné jedli, Pátek není svátek, Vrchní prchni, Výbuch bude v pět, Marečku, podejte mi pero, Početí mého mladšího bratra, jemuž vděčí také za svou jedinou hlavní roli. Četnými úlohami se prezentuje rovněž na tv. obrazovce.

Zdroj: M.Fikejz:Český film
          

Herec Jiří Hálek (77) z Marečku, podejte mi pero! Zemřela mu manželka

Herec Jiří Hálek (77) prožívá jedno z nejsmutnějších období života! Před několika dny totiž pohřbil milovanou ženu, scenáristku Irenu Charvátovou (†65), která zemřela po krátké nemoci. Ředitel školy z nejslavnějšího českého filmu Marečku, podejte mi pero! tak na stará kolena skončil sám!

„Budeš mi moc chybět,“ plakal v pátek Hálek, původním jménem Hugo Frischman, při posledním rozloučení s manželkou v malé obřadní síni ve Strašnickém krematoriu.

Hálek se s Irenou seznámil při natáčení snímku Mezek, kde hrál hlavní roli podle scénáře Charvátové. A v roce 1985 už spolustáli u oltáře… Oba se stranili společnosti, večírky je pramálo lákaly, raději se věnovali sami sobě. O to větší kus poctivé práce však měla Charvátová za sebou. Podle jejího scénáře vznikly třeba Housata Karla Smyczka, Skleněný dům Víta Olmera či Mezek Vladimíra Drhy, kromě jiného po sobě zanechala i ceněnou autobiografickou knihu Než člověk vyroste. „Byla to výtečná scenáristka a s Hálkem byli moc spokojený pár,“ vzpomínali na pohřbu její kamarádi.

Autor: VOJTĚCH KRISTEN
Foto: internet

5.2.2008

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář