Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žaneta Fuchsová

22. 4. 2008

Žaneta Fuchsová,*31.3.1972 - dětská herečka

      ObrazekUž jako pětiletá svou milou drzostí okouzlila porotu v konkurzu na dětský film Kočičí princ, kam ji otec z legrace přihlásil. Uspěla a její hlavní role odstartovala její úspěšnou desetiletou dráhu dětské herečky ve filmu (Jak rodí chlap, Housata, Julek, Kaňka do pohádky) a v televizi, kde zvládla i dramaticky náročnější role ve filmu: Počítání oveček, a v seriálech: Bambinot a Vlak dětství a naděje.
         Pro diváky však zůstane především pihovatou, faltazií překypující, bezelstně hravou a roztomilou rošťáckou hrdinkou pohádkových komedií, ve kterých prožívá neroztodivnější dobrodružství s konzelnými plastovými bytůstkami nedpřirozených schopností: Lucie, postrach ulice, .. a zase ta Lucie, Chobotnice z II. patra, Veselé vánoce přejí chobotnice.
          Po základní škole chtěla jít na zdravotní školu, ale nakonec se přihlásila na Státní konzervatoř, kam ji nevzali. Vystudovala tedy střední ekonomickou školu a nastoupila jako sekretářka ve Zmožkvě hudebním vydavatelství Carmen. Potom vystřídala různé účetnické posty, ale podvědomně tíhla k filmu. Vyzkoušela si práci v castingové firmě a pak se stala asistentkou režie a pomockou režisérkou různých tv.produkcí, mj. francouzský cyklus o kmisaři Maigretovi a seriál Rodinná pouta, kde si také zahrála asistentku generálního ředitele ve firmě Rubešových.

 

 

 

Zdroj:M.Fikejz:Český film
foto:filmová databáze

O momentu, kdy se jí zhroutil svět

Žanetu Fuchsovou znají všichni jako temperamentní dětskou hvězdičku z filmů Lucie, postrach ulice, Chobotnice z druhého patra a mnoha dalších. Vedle života plného kamer, líčidel a světel si ale prožila také životní zklamání, ze kterého se dodnes nemůže vzpamatovat, jak píše Simona Oktábcová ve své knize »Dětství před kamerou«.

„Bylo to 33 rolí, v nichž jsem hrála,“ spočítala si Žaneta přesně, kolik filmových životů si za svoji hvězdnou dráhu prožila od té chvíle, co ji Tomáš Tintěra, pomocný režisér Oty Kovala, pro pohádku Kočičí princ, objevil.

V té době bylo Žanetě šest let a čekala ji hvězdná dráha. Následovaly filmy jako Lucie postrach ulice, kde si zahrála právě po boku Michaela Hofbauera pokračování Lucie s názvem ...a zase ta Lucie, Chobotnice z druhého patra, Vlak dětství a naděje a mnoho dalších. Na konci vzrušujícího dětství jí však místo cesty do pohádky a velké kariéry čekal šok, ze kterého se dodnes nevzpamatovala.

„Vůbec jsem to nečekala, nic jiného jsem odmalička nedělala, a že budu studovat herectví, byla pro všechny, kteří mě znali, samozřejmost,“ vypráví Žaneta v knize. Jenže přes všechna očekávání ji na konzervatoř odmítli vzít. Tím se dětské hvězdě na vrcholu zhroutil svět. „Nikdo nečekal, že mě nevezmou, na zkouškách mě znali, věděli, kdo jsem,“ říká a popisuje moment, na který nikdy nezapomene. „Přišla jsem domů, máma brečela. Já si to přečetla a začala jsem taky brečet. V tu chvíli pro mě všechno skončilo. Bylo mi jedno, co bude.“

Aby měla Žaneta dokončené střední vzdělání, šla na ekonomku, kde jí rozhodně nevycházeli vstříc, a tak musela další nabídky filmařů odmítat. Jak se říká, sejde z očí, sejde z mysli. Nejinak tomu bylo i u Žanety. Časem se totiž režiséři přestali s nabídkami ozývat a to znamenalo pro Žanetinu kariéru před kamerou definitivní konec.

Poté, co dostudovala ekonomickou školu, dělala mnoho profesí. Stále jí to však táhlo k filmu. Štěstí se na Žanetu usmálo, když dostala nabídku hrát malou epizodní roličku v seriálu o komisaři Maigretovi, který se v Česku točil. Tam se odstartovala další etapa jejího života, začala pracovat v castingové agentuře jako manažerka. Následovala produkce seriálu Rodinná pouta a místo asistentky režie. Příležitost na sebe nenechala dlouho čekat a byla jí svěřena role sekretářky Reginy Králové. Malá, ale významná role – postřelila v seriálu hlavní hrdinku Andreu Rubešovou.

Dnes je Žaneta Fuchsová pomocnou režisérkou v »nekonečném« seriálu Ulice. „Práce před kamerou i za kamerou je zkrátka droga. Jsem ráda, že se mohu podílet na televizní výrobě. Ten adrenalin a radost z natáčení se totiž nedá zapomenout ani po letech,“ uzavírá své vyprávění v knize Fuchsová.

ObrazekŽaneta Fuchsová

Žaneta Fuchsová (Tomášková) se narodila 31. července 1972 v Praze. Je matkou dětí Michaely (12) a Radka (3). Vystudovala střední ekonomickou školu, nyní působí jako pomocná režisérka v »nekonečném« seriálu televize Nova Ulice. Celkem hrála ve 33 rolích, z nichž nejvýznamnější jsou Kočičí princ, Počítání oveček, Kaňka do pohádky, Lucie postrach ulice, Bambinot, Vlak dětství a naděje nebo Chobotnice z druhého patra.

Jak vzpomíná na natáčení...
 • Lucie, postrach ulice
  „Měl mě po zemi táhnout pes. Táhli samozřejmě lidi, kteří byli za kamerou. Nějak to nevypočítali a já narazila hlavou do stromu. Poprvé v životě jsem viděla hvězdičky.“
  „Milovala jsem jako tatínka Jaromíra Hanzlíka. Vždycky mě škádlil a hrál si se mnou.“
 • Chobotničky
  „Pavla Zedníčka a Dášu Veškrnovou jsem oslovovala mami a tati ještě pár let po natáčení.“
 • Kaňka do pohádky
  „Musela jsem skákat do čerstvého betonu. Strašně jsem se bála, že tam zatvrdnu. Schovala jsem se do jednoho auta a nechtěla vylézt.“

Autor: (lc)
Foto Aha! – Martin Pekárek, Marek Pátek, ara

6.12.2008

Lucie, ty podvodnice! Jak se v Kotvě fingovalo západní Německo!

undefined
V době natáčení bylo Žanetě Fuchsové osm let. A hned si zahrála po boku samých skvělých herců.  Foto: ara
 
Že se nestydíte, takhle balamutit diváka! Filmový hit Lucie, postrach ulice (1984) je plný podvodů. Teď máte dětský šlágr režiséra Jindřicha Poláka šanci prokouknout. Ano, je plný fíglů a podfuků.
 

 

Natáčelo se u Tuzexu

Dětské filmy někdejšího Československa měly ve světě zvuk a často se natáčely v koprodukci s Německou spolkovou republikou. Stejně tomu bylo i v případě Lucie. Aby se film dobře prodal a uspěl u diváků v západní Evropě, musel pochopitelně vykazovat alespoň nějaké známky reálného světa.

„Například exteriéry se natáčely v Kolíně nad Rýnem. Ulice, pěší zóny, parky, to všechno se dělalo v Německu,“ vzpomíná Zuzana Poláková, spolutvůrce filmu a manželka režiséra Poláka.

„Ale i v Čechách jsme dělali exteriérové obhlídky okolo moderní architektury. Točili jsme v pražských Vokovicích u tehdejšího Tuzexu. Jinak šedost tehdejších ulic nedávala žádné možnosti,“ dodává Zuzana Poláková. Také oblečení se kupovalo v Německu, aby divák na západě neutrpěl šok ze šílené socialistické módy.

Jak se dělala Kotva po německu

Rošťák a jeden z hlavních filmových hrdinů Michael Hofbauer si uvědomuje, jaké podvůdky se páchaly na divákovi. „Když jsme točili v Německu, nesměli jsme vyhazovat prázdné plechovky od coca coly, sbírali jsme krabice od prášků na praní, různí jiné škatule, všelijaké obaly a vezli jsme to do Česka. Tady v Kotvě se všechny tyhle věci nacpaly do regálů, aby to vypadalo jako v Německu.“

V Kotvě se točilo v noci, když odešli poslední zákazníci. Podobně to bylo s automobily, v záběru se objevily vždy jen cizí značky. „To se tady popůjčovalo všude možně. Však taky nikde nevidíte škodovku nebo dokonce volhu,“ usmívá se Hofbauer, populární dětský herec 70. a 80. let.

 

Ven na zvláštní pasy

Natáčet v Německu bylo pro celý štáb atraktivní. Samozřejmě diety a pocit chvilkové svobody udělal hodně. „Všichni se moc těšili, vypadnout na Západ, to se nepoštěstí každý den. Měli jsme zvláštní pasy, jen na tuhle akci, jejich platnost skončila hned po natáčení,“ uvědomuje si Žaneta Fuchsová (39), představitelka filmové Lucie.

Původně prý ji měla hrát Klára Pollertová, dnes manželka herce Ivana Trojana, ale při konkurzu si nakonec režisér Polák vybral Žanetu. „Jak já jsem ji tehdy nenáviděla! Ta holka byla všude, byla tehdy prostě hvězda,“ vzpomněla v jednom z rozhovorů Klára Pollertová Trojanová.

Film se stal obrovským trhákem, animované figurky z modelíny v kombinaci s hraným filmem, to byl skutečný šlágr. Snímek se dočkal pokračování. Na film …a zase ta Lucie volně navazovaly další »formelákové« snímky o chobotničkách z 2. patra.

Jak to bylo s formeláky

Ferda a Ferda, formeláci, kteří hrají ve filmu hlavní roli, se prý s herci moc nepotkali. Animované záběry se točily ve studiu a pak se dosadily do hraného filmu.

Figurek prý měli filmaři víc než dva tisíce. „Kostra byla z drátků, které se obalovaly modelínou. V ruce a v záběru jsme je měli jen tehdy, když byly v klidu. Jinak jsem mluvila do prázdna a musela si je představovat,“ popisuje Žaneta Fuchsová.

Filmový Osvald Michael Hofbauer se prý v pauzách nejraději díval animátorům pod ruku. Scéna, kdy panáčci vlezou do trubky ústředního topení, ta se nafoukne a oni »protékají« dolů, se točila několik hodin.

„Jejich pohyb obstarala speciální bílá plastelína. Nalepila se jako bakule na trubku, cvak, záběr. Odlepila se, trošku zformovala a nalepila se o milimetr níž. A zase záběr a pořád dokola. Titěrná práce na celý den,“ uzavírá Hofbauer.

Filmová Lucie o natáčení

„Na první konkurzy mě vodil táta a filmování se pak na dlouho stalo součástí života celé rodiny. Pro rodiče to znamenalo jen starosti. Museli se se mnou učit, dávat pozor, aby se mi nic nestalo. Nesměla jsem si nic udělat, zlomit si ruku, jinak se zranit. Nejezdila jsem na tábory, na školy v přírodě. Ani na kole, na lyžích, nechodila jsem s ostatními dětmi ven. A dovedete si představit ta muka, já totiž byla hodně živé dítě. Jinak z natáčení si vybavuju hlavně scény vytopeného bytu. Celý pokoj se poskládal do bazénu a točilo se v něm. Byla to obrovská legrace.“Autor: mich, dan
Zdroj: AHA,cz  4.3.2012
 
Žaneta Fuchsová tehdy a nyní.

Žaneta Fuchsová tehdy a nyní. Foto: Youtube, Profimedia.cz

Lucie, postrach ulice: Mrkněte, jak teď vypadá populární dětská filmová hvězda

11. září 2012 8:51

Také se rádi podíváte na oblíbené rodinné filmy Lucie, postrach ulice, Chobotnice z II. patra nebo Létající Čestmír? V každém z těchto divácky oblíbených snímků ztvárnila hlavní roli dětská herecká hvězda Žaneta Fuchsová.

Populární rošťanda se do filmu dostala už jako pětiletá holčička, když zazářila v pohádce Kočičí princ. Poté už nejen děti bavila jako rozverná Lucie, postrach ulice či coby malá Věrka v seriálu Vlak dětství a naděje.

A co dělá Žaneta Fuchsová dnes? Původně se chtěla hlásit na konzervatoř, ale paradoxně nebyla přijata kvůli nedostatku talentu, a tak vystudovala ekonomickou školu. Dnes je jí čtyřicet let a je zpátky ve filmovém světě.

Tentokrát stojí na opačné straně kamery, protože pracuje jako pomocná režisérka v nováckém seriálu Ulice. 

Anna Veškrnová, Super.cz

Zapomenuté dětské hvězdy: Lucie, postrach ulice si vzala svou první lásku!

Žaneta Fuchsová se proslavila hlavně jako Lucie, postrach ulice.
 
 
 
 
 
26. prosince 2013 ● 05:40

Žaneta Fuchsová (41) se stala v 80. a 90. letech velmi populární dětskou herečkou, která se do povědomí diváků dostala hlavně jako představitelka Lucie, postrachu ulice. Co se s ní stalo? Kam jí vítr zavál?

 

Žanetu Fuchsovou (41) diváci znají jako Lucii, postrach ulice, která zlobila především svého souseda Osvalda. Byla kdysi největší a nejslibnější dětskou herečkou, která před kamerou v 80. letech stála.

Jako pětiletá se poprvé postavila před kameru v pohádce Kočičí princ a to ji odstartovalo její kariéru. Po Kočičím princi následoval dvojfilm o zlobivé Lucii, postrachu ulice.

Objevila se i v seriálu Vlak dětství a naděje. Dohromady jich Žaneta zvládla natočit neuvěřitelné tři desítky. Na pražskou konzervatoř ji ale nevzali paradoxně kvůli nedostatku talentu, a tak se přihlásila na ekonomickou školu.

I když vystřídala spoustu zaměstnání, cestičku zpátky k filmu si i tak našla. Ovšem už jako asistentka režie. Naposledy se ale přece jen objevila na obrazovkách, a to v seriálu Rodinná pouta v roce 2004.

Před šesti lety si vzala svoji první lásku, s níž vychovává dvě děti ze svého předchozího manželství.


 
 
 
Autor: höh,tuš,tas
zdroj Blesk,cz
 
 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

K sežrání

(nšoči, 23. 11. 2012 19:39)

Roztomilá "Lucinka"

zanet

(lubos gaspar, 4. 3. 2012 13:36)

Ted otobe nevim ale byvala jsi mala supper star. Moc mi mrzi ze te nevzali na herectvi ,urcite bys nas krasne bavila jako kdyz jsi byla mala.Skoda. TO vys nekdy nejvetsi srazka je s blbci a ty jsi asi potkala u prijimacek,moc skoda.Wish you best off all.

všichni jsme odborníci

(Felix Sansnom, 8. 1. 2011 18:54)

Vystudujte si nejprve herectví na konzervatoři,na DAMU,mějte aspoň desetiletou praxi v divadlech a pak poznáte,že ten,kdo je před kamerou milý a bezprostřední,ještě nemusí mít na to být hercem profesně.Jinak ji ale mám v jejích rolích rád.

Žaneta

(Jája, 29. 12. 2010 21:45)

Žaneta prostě neuspěla v tlačenici mezi vyvolenými mazánky známých a vlivných lidí,kteří jí svým "talentem" nesahají ani po kolena!

Pro Žanetu

(Hana, 1. 10. 2010 23:35)

Žaneto,bylas VELKÁ HVĚZDA,chtěla bych vidět ty BLBCE,co nepoznají talent.Bylas sluníčko na obrazovce.Přeji Ti hodně štěstí.

Komentar

(Pavel, 25. 7. 2010 15:02)

Byla jste a zůstala jste mou velmi oblíbenou Dětskou herečkou,všechny filmy s vámi mám pečlivě schované a pouštím si je několikrát za rok.Škoda že jste se pak nemohla dostat na školu kterou jste chtěla,a nejste herečka.Děkuji i tak za vaše super filmy.

Žanetka Fuchsová

(Milena Spáčilová, 24. 4. 2010 7:39)

Také zlaté a talentované dieťa. Škoda, že jej nedali príležitosť vyštudovať herectvo. Určite by bola lepšia, ako ostatní.
Dúfam, že sa to zmení. veľmi rada som s mojimi deťmi pozerala ,,chobotničky,,.

Žaneta Fuchsová

(Jan, 4. 4. 2010 17:39)

Žaneta je pořád velice dobře k poznání. Mám její autogram, pamatuji si, že jsem byl do ní jako dítě (jsem o 7 let mladší) platonicky zamilovaný. Moje manželka je blondýna, takže mi to zůstalo :-D
Kdysi se zmínila že v tom betonu zatvrdla, a museli jí vysekávat.

pro zanetu

(verka, 13. 3. 2010 19:28)

byla, je a vzdycky bude uzasna...
Serial ulice je skvely....

Úžasná

(bublink, 31. 12. 2009 20:30)

Nejen já jsem ji v dětství zbožňovala! Žanetka byla prostě kouzelná! Dokonce jsme si v naší holčičí partě někdy hrály na to, že je Žaneta s námi a hraje si taky. Nebo některá z děvčat byla ten den jako Žaneta. Úžasné - ráda vzpomínám! Důvod, proč se nedostala na konzervu také tuším odjinud, než nedostatek talentu. Neznáte někdo ten pravý důvod?

vyznání

(jana, 21. 2. 2009 16:11)

Vynikající herečka.Proč se nedostala na konzervatoř?že by v tom byli komouši?